Japonia kontra tajfun Nanmadol. Ewakuacja milionów osób przed kataklizmem

Tajfun Nanmadol uderzył w Japonię. “Ewakuacja 7 mln ludzi”

Japonia kontra kataklizm. W niedzielę w południowo-zachodnie wybrzeże Japonii uderzył potężny tajfun Nanmadol. Japońska Agencja Meteorologiczna informuje o ewakuacji milionów osób. Japońskie służby ostrzegają, że kraj zmaga się z kataklizmem potężniejszym niż tajfun Jebi!

Tajfun Nanmadol, określany już także jako supertajfun, uderzył w Japonię. Jaki informuje Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA), oko Tajfunu zadało cios w pobliżu miasta Kagoszima około godziny 19:00 czasu lokalnego. Wiatr w porywach osiągnął prędkość 234 kilometrów na godzinę. Służby ostrzegają też przed wysokim falami, powodziami, lawinami błotnymi oraz osuwiskami. Dyrektor Centrum Monitorowania i Ostrzegania Pogody w JMA Hiro Kato ostrzega przed „burzami i deszczem o natężeniu jakiego wcześniej nie widziano”.

Tajfun Nanmadol w Japonii. Nowe informacje

Japońskie służby ratownicze wydały ostrzeżenie dla prefektur Kagoszima i Mizayaki na wyspie Kiusiu, której populacja wynosi 13 mln ludzi. Reuters podaje, że ok. 20 000 osób szykuje się tam do spędzenia nocy w schroniskach. W sumie w całej Japonii z powodu supertajfunu ponad 7 milionów ludzi zostało wezwanych, by opuścić swoje domy i szukać noclegów w schroniskach lub w solidnych budynkach, które wytrzymają uderzenie kataklizmu. Zgodnie z przepisami, ewakuacja nie jest obowiązkowa, ale premier Japonii Fumio Kishida zaapelował, by “nie wahać się i uciekać w poszukiwaniu schronienia”.

Proszę trzymać się z dala od niebezpiecznych miejsc i ewakuować się, jeśli wyczujecie jakiekolwiek niebezpieczeństwo” – napisał na Twitterze premier Fumio Kishida po posiedzenia gabinetu. “Ewakuacja w nocy będzie niebezpieczna. Udajcie się w bezpieczne miejsce, gdy jest jeszcze dzień- poinformował państwowy nadawca  NHK. (rmf24.pl)

To dopiero początek walki z tajfunem, a Japonia już poniosła ogromne straty. Prawie 200 000 domów pozbawionych jest prądu. Nie działają przeprawy promowe i połączenia kolejowe, odwoływane są loty. Korporacja Toyota zapowiedziała, że w poniedziałek zamknie kilka swoich fabryk. Seven-Eleven w Japonii zamknęło aż 950 sklepów.

Tymczasem niszczycielska burza przemierza dalej Japonię, a na początku tygodnia dotrze nad wyspę Honsiu, by później oddalić się w kierunku Oceanu Spokojnego. BBC informuje, że gdy Tajfun dotrze do Tokio, może zachować obecną siłę.

Tajfun Nanmadol to. 14. tego typu burza, która uderzyła w Japonię. Nanmadol może być gorszy niż tajfun Jebi w 2018 r., który zabił 14 osób, i tajfun Hagibis”, który w 2019 r. spowodował powszechne przerwy w dostawie prądu.

Istnieje ryzyko bezprecedensowych sztormów, wysokich fal, powodzi i rekordowych opadów deszczu – ostrzega Ryuta Kurora, szef służby prognoz w JMA.

Źródło zdjęcia: