Wulkan Taupo się budzi. Nowa Zelenadia i stan alarmowy

Wulkan Taupo się budzi. Nowa Zelenadia i stan alarmowy

Nowa Zelandia w strachu. Gigantyczny wulkan Taupo znów się budzi, a jego rozległa kaldera daje niepokojące sygnały. Wyspę Północną nawiedzają setki trzęsień ziemi. Nie jest to wulkan Yellowstone, ale ewentualny wybuch Taupo miałby katastrofalne skutki.

Nastąpi wybuch wulkanu Taupo w Nowej Zelandii? Tamtejsze służby na Wyspie Północnej podniosły stan alarmowy. W krótkim czasie zostało odnotowanych 700 małych trzęsień ziemi poniżej jeziora (głównie na głębokości od czterech do 13 km pod jeziorem), które wypełnia utworzoną przez wulkan kalderę. Interia.pl przypomina, że „powstało ono na skutek dwóch erupcji, do których doszło około 22,6 tys. lat temu. Były to najgwałtowniejsze erupcje w ciągu ostatnich 70 tys. lat”. W ciągu ostatnich 150 lat zaobserwowano 17 przypadków wzmożonej aktywności wulkanu Taupo, ale żaden nie zakończył się erupcją.

Czy Nowej Zelandii grozi erupcja wulkanu Taupo?

Wulkan Taupo już kilka razy pokazał jak destrukcyjna może być jego erupcja. To on odpowiada za największą erupcję wulkaniczną na Ziemi w ciągu ostatnich 5000 lat. Ostatni wybuch wulkanu Taupo miał miejsce 1800 lat temu. Wulkan wyrzucił wtedy z siebie do atmosfery 100 kilometrów sześciennych materii takiej jak pył wulkaniczny i skały.

Interpretujemy wypiętrzenie gruntu i aktywność trzęsień ziemi jako spowodowanych ruchem magmy i płynów hydrotermalnych wewnątrz wulkanu. […] Pobraliśmy również próbki źródeł i otworów gazowych wokół jeziora pod kątem zmian chemicznych, które mogą być związane z trzęsieniami ziemi i wypiętrzaniem grunt – informuje agencja geologiczna GeoNet

Nowozelandzkie służby uspokajają, że ryzyko wybuchu wulkanu Taupo na razie jest niskie. Prognozują jednak, że wstrząsy sejsmiczne i deformacje skalne mogą trwać miesiącami. Przypominają, że wyspy tworzące Nową Zelandię leżą na granicy między płytami tektonicznymi Pacyfiku i Australii. Procesy wulkaniczne i trzęsienia ziemi to w regionie chleb powszedni.

Naukowcy jak na razie podnieśli stopień zagrożenia z 0 do 1 stopnia w 6-stopniowej skali.

W komunikacie agencji podano, że poziom zagrożenia został podniesiony z “zera” na “jeden”. System ostrzegania wulkanicznego opiera się bowiem na sześciu rosnących stopniach ryzyka, ale GeoNet podkreśla, że erupcje mogą wystąpić na dowolnym poziomie, a stopnie zagrożenia nie musza następować bezpośrednio po sobie, więc aktywność wulkanu może się szybko zmienić – doprecyzowuje Polsat News.

 

Źródło zdjęcia:

  • Wulkan Yellowstone – wybuch? Nowe informacje i badania: Pexels/James Lee
  • Naukowcy zapowiadają Climat Endgame. Globalne ocieplenie spowoduje koniec świata i wyginięcie człowieka?: Pixabay/Pete Linforth
  • Elon Musk wymienia największe zagrożenia dla ludzkości. Pokonają nas spadek urodzeń i sztuczna inteligencja?: YouTube
  • Co się stanie gdy wybuchnie wulkan Yellowstone? Skutki i scenariusze katastrofy: Mike Goad from Pixabay
  • Czy ludzkość jest w stanie przetrwać plagę zombie? Okazuje się, że “żywe trupy” i mroczne scenariusze mogą być pomocne w walce z innymi epidemiami: Kevin Phillips z Pixabay
  • Wulkan Taupo się budzi. Nowa Zelenadia i stan alarmowy: Makalu from Pixabay