Huragan Ian w USA i zagrożona Floryda

Huragan Ian w USA. Floryda szykuje się na kataklizm [WIDEO]

Huragan Ian w USA i zagrożona Floryda. Potężny kataklizm najpierw zdewastował Kubę, a teraz  uderzy w kontynent. Amerykańskie służby ostrzegają, że prędkość wiatru może osiągnąć nawet 250 kilometrów na godzinę.

Huragan Ian zbliża się do USA. Meteorolodzy z amerykańskiego National Hurricane Center ostrzegają, że jak na razie kataklizm nadal przybiera na sile i osiągnął 4. kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Prędkość wiatru w porywach może osiągnąć 250 kilometrów na godzinę, a fale powodziowe prawdopodobnie osiągną wysokość 5 metrów. Zdaniem synoptyków, miejscami spadnie 250-380 litrów wody na metr kwadratowy. Już teraz służby ostrzegają przed możliwymi tornadami.

Huragan Ian w USA. Floryda zagrożona mega kataklizmem

Huragan Ian uderzy we Florydę w środę wieczorem lub w czwartek rano czasu lokalnego. Jednak już teraz sieje zniszczenie, a mieszkańcy Florydy wrzucają do sieci mrożące krew w żyłach zdjęcia i wideo. Kataklizm wywołał potężne szkody na Kubie i zabił tam 2 osoby, ale prawdopodobnie dopiero w USA pokaże w pełni swoją niszczycielską siłę.

Dla mieszkańców Florydy wydano zarówno ostrzeżenia przed falami sztormowymi, huraganem, jak i burzą tropikalną. Do tej pory aż 2,5 mln osób otrzymało nakaz ewakuacji z zagrożonych terenów m.in. do centrów ewakuacyjnych. Czas ucieka, ponieważ władze zamykają mosty na autostradach. Jeśli do tej pory ktoś z hrabstw Collier, Lee, Charlotte i Sarasota nie opuścił zagrożonych terenów, jest już za późno. Mieszkańcy mają nakaz pozostać w domach.

Dyrektor ds. zarządzania kryzysowego Florydy Kevin Guthie apeluje, by natychmiast się ewakuować.

Jak podał w środę po południu serwis monitorujący dostępność prądu PowerOutage.us, energii pozbawionych było 160 tysięcy odbiorców na Florydzie. Zawieszono pracę portu lotniczego Tampa, a także lotniska Sarasota Bradenton International Airport z uwagi na zagrożenie związane z huraganem. Obszary od Englewood po plażę Bonita i port Charlotte może nawiedzić fala sztormowa dochodząca nawet do 5,5 metrów wysokości – relacjonuje TVN Meteo.

Istnieje ryzyko, że huragan Ian osiągnie 5. kategorię w skali Saffira-Simpsona. Wówczas dokona gigantycznych zniszczeń, a nagłe powodzie wedrą się w głęboko w ląd, odcinając drogi ucieczki.

Z powodu żywiołu odwołano ponad 2 tys. połączeń lotniczych, zamknięto międzynarodowe lotniska w Saint Petersburg na półwyspie Pinellas i Tampie. The Walt Disney Company ogłosiła zamknięcie parków rozrywki na Florydzie. Ponadto w całym stanie zorganizowano ponad 175 centrów ewakuacyjnych, a do punktów po worki z piaskiem utworzyły się wielokilometrowe korki – informuje Polsat News.

Źródło zdjęcia: