Fotowoltaika i panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika w Polsce – fakty i mity. Czy to się opłaca?

Fotowoltaika i panele fotowoltaiczne to opłacalna inwestycja? Chociaż rośnie popularność tego rozwiązania w Polsce, to wciąż krążą mity na jego temat. Warto więc wyjaśnić, czy instalacja na dachu się zwraca, jakie są wymagane pozwolenia, koszty inwestycji i czy w Polsce są dobre warunki dla fotowoltaiki.

Fotowoltaika staje się coraz dostępniejsza i opłacalna w Polsce. Technologia intensywnie się rozwija, panele fotowoltaiczne mają coraz większy potencjał mocy, a w ciągu minionego roku ilość instalacji fotowoltaicznych w Polsce wzrosła o 170%. Jak to podsumował youtuber Zachar OFF instalujący na swoim dachu fotowoltaikę – „Bełchatów wkrótce będzie można zamknąć”. Wciąż jednak wiele osób jest nieufnych i zastanawiają się kiedy inwestycja w panele fotowoltaiczne się zwraca, jakie są koszty paneli i jaka naprawdę jest ich wydajność. Koniec mitów, czas na fakty.

Czy fotowoltaika się opłaca? Koszty, oszczędności i dopłaty

Nie brakuje komentarzy, że w Polsce jest zbyt małe nasłonecznenie, by zapewnić pełną wydajność i opłacalność fotowoltaiki. Bzdura. Kolejne fachowe źródła zapewniają, że wbrew mitom, warunki klimatyczne w Polsce są znakomite do instalacji przydomowej fotowoltaiki, co widać chociażby po Niemczech, gdzie panują podobne warunki pogodowe jak u nas. Oczywiście najwyższa wydajność paneli przypada na sezon wiosenny i letni. Warto też wiedzieć, że ogniwa wysokiej jakości w pochmurne dni produkują zaledwie 1 proc. mniej energii niż w dni słoneczne.

Cena fotowoltaiki jest bardzo wysoka? To kolejny mit. Popularność fotowoltaiki rośnie także dlatego, że na rynku dostępne są liczne dopłaty i ulgi, np. program Mój Prąd, Czyste Powietrze lub Energia Plus, a rolnicy mogą dostać finansowe wsparcie korzystając ze środków Agroenergia. Co więcej, kolejne samorządy planują wsparcie dla osób chcących inwestować w fotowoltaikę. Zgodnie z nowelizacją ustawy, upraszczane są też przepisy podatkowe i procedury związane z instalacją.

Zyskiem jest też niezależność. Polacy coraz bardziej stawiają na Odnawialne Źródła Energii (OZE), kolejne osoby chcą same produkować prąd i nie martwić się kolejnymi podwyżkami cen energii. Można nie tylko przysyłać nadmiar energii do sieci, ale też np. zainstalować sobie na podwórku własną ładowarkę do samochodu elektrycznego. Instalacja stanowi również „zawór bezpieczeństwa” i może uchronić odbiorców przed coraz bardziej zagrażającym nam blackoutem.

Jak tłumaczy Bartłomiej Chajęcki z firmy Zene, przy rocznym domowym zapotrzebowaniu na prąd na poziomie 4,98 Mwh, sugerowana jest wielkość instalacji 6,27 kWp. Koszt fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego wyniesie ok. 20 tys. złotych, ale korzystając z ulg i programu „Mój prąd” zmniejszamy koszty o ponad 9 tys. złotych. Inwestycja może zacząć zwracać się już po 2-3 latach. Biorąc pod uwagę obecne i przyszłe rosnące ceny prądu, inwestycja zwróci się znacznie szybciej, a do tego uzyskujemy niezależność od dostawców energii.

Kwotę inwestycji po odjęciu dotacji i ulg warto sfinansować niskoprocentową pożyczką na cele fotowoltaiki i po 6 latach, przez ten czas nie płacąc dostawcy prądu, tylko spłacając niskie raty. Później pozostaje już tylko cieszyć się darmową energią – radzi Bartłomiej Chajęcki (info@zene.pl)

Panele fotowoltaiczne – instalacja, projekt, wydajność i gwarancja

Fotowoltaika na dachu to inwestycja na lata. Kluczowe czynniki przy wyborze firmy i technologii to wytrzymałość i wydajność paneli fotowoltaicznych na przestrzeni lat. Jak podają liczne źródła, warto wybrać firmę oferującą jak najdłuższy okres gwarancyjny i opiekę posprzedażową. Przykładowo, DeltaCom daje 30-letnią gwarancję wydajności na wszystkie zainstalowane przez nią panele fotowoltaiczne. Warto dodać, że dobrej jakości panele mogą operować nawet 40 lat i zachować bardzo wysoką wydajność.

Fotowoltaika i firma ZENE - jakie są koszty i czy instalacja się opłaca?Źródło zdjęcia: Zene.pl
Fotowoltaika i panele fotowoltaiczne – jakie są koszty i czy instalacja się opłaca?

Instalacja paneli fotowoltaicznych jest coraz tańsza, a na rynku można znaleźć coraz korzystniejsze oferty. Którą wybrać? Najważniejszym kryterium jest pełny zakres usług, w tym przygotowanie indywidualnego projektu w oparciu o zapotrzebowanie klienta, dobierając odpowiedni inwerter (falownik) oraz sporządzając wycenę projektu i instalacji. Zapewnione powinny być również komponenty od renomowanych producentów takich jak np. Fronius, Huawei, LG Solar, SMA lub Trinasolar.

Jeden panel (wymiar ma ok. 1,67 m długości i ok. 1 m szerokości) może wytwarzać ok. 260 W, 265 W, 280 W, 300 W, 330 W, a nawet 400 W mocy. Aby jednak wyprodukować jak najwięcej energii i zmaksymalizować wydajność, firma powinna przy tworzeniu projektu wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu i kierunek montażu. Co ciekawe, panele fotowoltaiczne można zainstalować nawet, gdy dach jest płaski, stosując tzw. ekierki lub nowoczesne zestawy pozwalające ustawić panele pod odpowiednim kątem. Panele można również zainstalować na ścianie lub słupie.

Kluczowe jest indywidualne podejście do klienta. Projekt musi być jak idealnie skrojony garnitur i odpowiadać na realne zapotrzebowanie domu na energię. Dlatego pod numerem warto najpierw uzyskać informacje jaki typ instalacji byłby najbardziej wydajny dla konkretnego gospodarstwa domowego i w jakim czasie zwróci się taka inwestycja – wyjaśnia Bartłomiej Chajęcki z firmy ZENE.

FAKTY i informacje o fotowoltaice:
 • Instalacja fotowoltaiki nie wymaga wzmocnienia dachu
 • Śnieg w zimie sam zsuwa się po powierzchni paneli i nie zalega na dachu
 • Panele nie wytwarzają prądu w nocy
 • Montaż urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do mocy 40 kW nie wymaga zezwolenia
 • Ogniwa wysokiej jakości w pochmurne dni produkują zaledwie 1 proc. mniej energii niż w dni słoneczne
 • Wydajność paneli fotowoltaicznych jest wyższa wtedy, gdy na zewnątrz jest chłodniej
 • Produkcja prądu w ramach domowych instalacji fotowoltaicznych i odsprzedaż niewykorzystanych nadwyżek nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej i koncesji
 • Dobrze wykonany indywidualny projekt może pokryć 100% zapotrzebowania na prąd
 • Panele fotowoltaiczne nie emitują zanieczyszczeń, hałasu ani szkodliwego pola elektromagnetycznego
 • Instalacja fotowoltaiczna w żaden sposób nie podnosi ryzyka uderzenia pioruna w dom. 

Źródło zdjęcia:

 • Fotowoltaika i firma ZENE – jakie są koszty i czy instalacja się opłaca?: Zene.pl
 • Fotowoltaika i panele fotowoltaiczne: Firma DeltaCom
Wielki Wybuch - noblista Roger Penrose zapowiada kolejny Big Bang Previous post Noblista Roger Penrose: „Wszechświat czeka kolejny Wielki Wybuch”
Czernidłak - grzyby jadalne w Polsce łączone z alkoholem mogą powodować zatrucie Next post Czernidłak to grzyb jadalny, ale NIE WOLNO łączyć go z…