Hitler i jego kosmiczna broń. Projekt Sonnengewehr niczym Gwiazda Śmierci z Gwiezdnych Wojen

Gwiazda Śmierci jak z „Gwiezdnych Wojen”. Hitler budowa super broń Sonnengewehr

Historia II wojny światowej to nie tylko wielkie bitwy, sojusze i konwencjonalne uzbrojenie. To także absurdalne projekty i pomysły Hitlera. Okazuje się, że Gwiazda Śmierci z „Gwiezdnych Wojen” miała powstać naprawdę. Nazistowski projekt Sonnengewehr, który stworzył Hermann Oberth, to jednak koncepcja… sprzed 2 tysięcy lat!

Adolf Hitler marzył o stworzeniu Wunderwaffe, czyli cudownej i zaawansowanej broni, która pozwoliłaby wygrać II wojnę światową. Wśród absurdalnych projektów znalazła się m.in. bojowa stacja orbitalna wyglądająca jak Gwiazda Śmierci z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Austriacko-niemiecki fizyk i wynalazca Herman Oberth już pod koniec lat 20., zainspirowany powieścią Juliusza Verne’a „Z Ziemi na Księżyc, stworzył koncepcję, która miała wkrótce przerodzić się w broń o niespotykanej dotąd w historii sile rażenia. Nie był to jednak pomysł całkowicie nowy, bo podobną koncepcją ponad 2 tys. lat wcześniej Archimedes.

Gwiazda Śmierci z „Gwiezdnych Wojen” i Sonnengewehr Hitlera

Nazistowska Gwiazda Śmierci miał być stacją orbitalną wyposażoną w gigantyczne zwierciadło. Skupiałaby promienie słoneczne, a one skierowane w cel sprawiałyby, że wróg byłby niczym mrówka przypalana za pomocą lupy. Stacja miała orbitować na wysokości 8200 kilometrów (dla porównania – orbita ISS to około 408 km). Zwierciadło miało mieć powierzchnię 9 kilometrów kwadratowych. Koncepcja Hermana Obertha miała być zrealizowana w ciągu 50 lat, o czym pisano w 1945 roku w magazynie “Life”. Plany Gwiazdy Śmierci opracowywał niemiecki ośrodek badawczy w Hillersleben.

Los nazis intentaron fabricar un arma solar o sonnengewehr. Lanzarían un espejo cóncavo de 100 metros de ancho al…

Opublikowany przez Los 12 Más Wtorek, 5 maja 2020

Gwiazda Śmierci Hitlera, zgodnie z założeniem projektu, mogła wykorzystać energię światła np. do zagotowania wody w oceanie lub podpalenia całego miasta. Cała konstrukcja miała być zbudowana już na orbicie, a właściwie złożona z gotowych elementów dostarczonych przez rakiety.

Finalnie, projekt ‘Sonnengewehr’ (Sun gun) nie wyszedł jednak poza fazę koncepcji. Podstawowym problemem był brak rakiet mogących wynieść ładunki w kosmos. Jak podkreśla portal Popular Mechanics, nawet gdyby się to udało, to Niemcy nie mieli technologii niezbędnej do precyzyjnego ataku. Małe silniki odrzutowe umieszczone z tyłu zwierciadła służyłyby do poruszania nim i celowania, ale trzeba wziąć pod uwagę, że wiązka światła musiałaby utrzymać się na celu, by go podpalić, a Ziemia porusza się przecież z ogromną prędkością.

Hermann Oberth marzył o podboju kosmosu, a tworzył broń Hitlera

Warto wspomnieć, że Hermann Oberth był wizjonerem od najmłodszych lat i już jako nastolatek planował podróże w kosmos. Chciał tworzyć statki kosmiczne i stacje kosmiczne, w których będą dokować. W 1922 roku napisał pracę doktorską poświęconą zagadnieniom budowy i wykorzystywania rakiet. W 1931 roku udowodnił, że rakieta wystrzelona z Ziemi może opuścić jej atmosferę (otrzymał patent na rakietę napędzaną paliwem ciekłym w Rumuńskim Biurze Patentowym).

Jak podaje Popular Mechanics, początkowo projekt Sonnengewehr nie miał być bronią , a stacją kosmiczną. Tankowałyby na niej statki kosmiczne przed wyruszaniem w odległe zakątki Układu Słonecznego. Dzisiaj taki projekt wspólnie planują NASA i Roscosmos.

Hermann Oberth marzył o podróżach w kosmos, a projektował dla Hitlera kosmcizną broń. Gwiazda Śmierci jak z Gwiezdnych Wojen, czyli Sonnengewehr, miała odmienić historię II wojny światowej
Hermann Oberth marzył o podróżach w kosmos, a projektował dla Hitlera kosmcizną broń. Gwiazda Śmierci jak z Gwiezdnych Wojen, czyli Sonnengewehr, miała odmienić historię II wojny światowej

Hitler’in en delice fikri olan silah Sonnengewehr Dünyanın 8200 km yukarısına konulunan devasa bir güneş reaktörü…

Opublikowany przez Dünya Savaşları Wtorek, 31 stycznia 2017

Źródło: Time, War History Online, Popular Mechanics, Futurism

Źródło zdjęcia:

  • Hermann Oberth marzył o podróżach w kosmos, a projektował dla Hitlera kosmcizną broń. Gwiazda Śmierci jak z Gwiezdnych Wojen, czyli Sonnengewehr, miała odmienić historię II wojny światowej: Wikimedia Commons/Unknown (Mondadori Publishers)
  • Hitler i jego kosmiczna broń. Projekt Sonnengewehr niczym Gwiazda Śmierci z Gwiezdnych Wojen: Facebook