Śmierć Hitlera - czy przeżył wojnę?

Śmierć Hitlera – popełnił samobójstwo czy przeżył wojnę?

Historia II wojny światowej w 1945 roku zbliżała się do końca. Nastąpiło zdobycie Berlina, a III Rzesza szykowała się na upadek. Adolf Hitler i Ewa Braun 30 kwietnia popełnili samobójstwo w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy, by nie wpaść w ręce wroga. Czy aby na pewno odebrali sobie życie? A może Hitler przeżył wojnę?

Śmierć Hitlera poprzedzało ukrywanie się jak szczur w bunkrze kilkanaście metrów pod ziemią. Tkwił w oparach fekaliów z wybijającej kanalizacji i wilgoci świeżego betonu, a urządzenia zapewniające świeże powietrze nie działały. Wszystko wskazywało na to, że był w stanie odebrać sobie życie. Na ostatnich nagraniach widać, że był przemęczony, niewyspany, wyniszczony uzależnieniem od leków i narkotyków. 29 kwietnia podyktował nawet testament i wziął ślub z Ewą Braun, która „umrze z nim z własnej woli jako żona”.

Przyjęło się, że Adolf Hitler popełnił samobójstwo strzelając sobie w skroń i łykając cyjanek. Wcześniej miał nawet otruć własnego psa, by sprawdzić działanie cyjanku. Jednak śmierć Hitlera po latach nie jest już taka oczywista, a zeznania świadków, obecnych przy ostatnich chwilach dyktatora, są ze sobą sprzeczne. Czy przeżył wojnę?

Dopiero 25 października 1956 Adolf Hitler został urzędowo uznany za zmarłego. Dlaczego z tą decyzją czekano ponad 11 lat? – pyta polskieradio24.pl.

Tajemnicza śmierć Hitlera

Bogusław Wołoszański w audycji „Sensacje XX wieku” w Radiu ZET zwrócił uwagę, że samobójstwo i śmierć Hitlera to historia pełna niejasności. Chociaż pod koniec kwietnia Armia Czerwona miała Berlin w garści, a do oblężenia przeznaczyła ponad 2 mln żołnierzy i 6 tysięcy czołgów, dyktator mówił o ucieczce. W dniu swoich urodzin 20 kwietnia 1945 roku w bunkrze kanclerz III Rzeszy mówił sekretarkom, że wyjedzie i zorganizuje ruch oporu. Późniejsze relacje świadczą o tym, że zmienił zdanie i zamierzał zginąć z żołnierzami broniąc Berlina.

Bunkier Hitlera przed wysadzeniemŹródło zdjęcia: Wikimedia Commons/Bundesarchiv, Bild 183-V04744
Bunkier Hitlera przed wysadzeniem

Jak zginął Hitler? Dowody i teorie

Jak umarł Hitler? Wiele źródeł podaje, że się zastrzelił. Pojawia się w tej sprawie coraz więcej niejasności. Jego kamerdyner Heinz Linge w 1945 roku zeznał, że słyszał strzał z gabinetu wodza, a nawet poczuł zapach prochu. Nie było to możliwe przez podwójne pancerne drzwi. Pytania nasuwają też ślady krwi, a raczej ich brak. Wołoszański zwraca uwagę, że sofa, na której zastrzelił się dyktator, stała przy ścianie. Tymczasem, jak widać na zdjęciach z gabinetu, ściana jest czysta. Bisard Jean-Christophe i Parshina Lana w książce „Śmierć Hitlera. W tajnych aktach KGB” piszą, że krew na murze była. Jednak „te ślady nie powstały w momencie strzału w głowę, lecz podczas przenoszenia ciała”.

Słynny historyk przypomina, że w państwowym archiwum w Moskwie przechowywana jest czaszka Hitlera. Jednak otwór po kuli znajduje się w części czołowej, jakby ktoś strzelał do niego z góry lub dyktator wycelował sobie w podbródek. „Rzeczpospolita” przypomina również, że badania DNA przeprowadzone na Uniwersytecie Connecticut przez amerykańskiego archeologa dr. Nicka Bellantoniego dowodzą, że znajdująca się w archiwach FSB „czaszka Hitlera” należała do kobiety w wieku 20–40 lat. 

Co więcej, w organizmie Führera wykryto cyjanek, ale kształt odłamków szkła w jamie ustnej wskazywał jednoznacznie, że ampułka z trucizną nie zostało przegryziona, a rozkruszona.

Czy ktoś zastrzelił Hitlera? Wołoszański podejrzewa, że ktoś mógł dobić potwora, być może nawet Heinz Linge, który później upozorowałby jego samobójstwo. Mógł też po prostu mu pomóc, gdy trucizna nie zadziałała, ponieważ zażywał potworne ilości leków i narkotyków. Historyk uważa też, że skoro cyjanek działa w 3 sekundy, to dyktator nie miałby czasu, aby sięgnąć po pistolet, włożyć lufę do ust i pociągnąć za spust

Ostatnie zdjęcie HitleraŹródło zdjęcia: YouTube
Ostatnie zdjęcie Hitlera, zrobione prawdopodobnie dzień przed śmiercią

Zwłoki Hitlera – czy to na pewno był on?

Nie ma pewności, że odnaleziono zwłoki Hitlera. Wołoszański zwraca uwagę, że najpierw natrafiono na ciało dyktatora w pustym basenie. Na stopach miał pocerowane skarpetki, których znany z pedantyzmu Hitler na pewno by ich nie założył. Admirał Hans-Erich Voss zwrócił na to uwagę i odkryto, że nieboszczyk to sobowtór Hitlera Gustav Weller. Został zastrzelony, ale nie wiadomo jak znalazł się w bunkrze i dlaczego miał na sobie marynarkę dyktatora.

Czyżby umyślnie podrzucono zwłoki tego człowieka, aby przerwać poszukiwanie prawdziwych zwłok lub zakończyć pościg za Hitlerem? – pyta Wołoszański.

Istnieje teoria, że bliscy esesmani zabili go, gdy w ostatnich chwilach ogarniało go szaleństwo. Później wynieśli zwłoki przywódcy i Evy Braun do ogrodu przy kancelarii Rzeszy i próbowali spalić, ale przeszkodziło im bombardowanie Berlina. To tam później radzieccy żołnierze znaleźli nadpalonego Hitlera i jego żonę. Protokoły z oględzin zwłok utajniono na długie lata. Wiadomo już, że Rosjanie mieli wątpliwości, czy to było ciało Hitlera i 4 maja 1945 roku wezwano lekarza do Berlina, by zbadał je ponownie. W 1970 roku spalono ciało dyktatora. 

Śmierć Hitlera – czy przeżył wojnę?

Ta świnia jednak to zrobiła. Głupio, że nie udało nam się go dopaść – powiedział Stalin, gdy dowiedział się o śmierci Hitlera.

Okazuje się, że Amerykanie nie wierzyli w śmierć Hitlera i wydali miliony dolarów na śledztwo w tej sprawie. Rozpoczęło już 5 miesięcy po jego rzekomym zgonie. Podejrzewali, że dyktator uciekł do Argentyny na pokładzie okrętu podwodnego. Czy dokonał żywota w południowych Andach? Podobno odnaleziono nawet świadków, którzy widzieli dyktatora i Ewę Braun w hotelu w Argentynie. Śledztwo umorzono jednak z braku dowodów, a FBI opublikowało nawet dokumenty dotyczące tej sprawy.

Hitler przebywa w Argentynie, w wielkim podziemnym kompleksie pod pewną hacjendą znajdującą się 410 mil do Buenos Aires  – zameldował informator szefowi FBI J. Edgarowi Hooverowi. („Wyborcza”)

Rosjanie również nie byli pewni, czy Hitler umarł w bunkrze. W 1945 roku radziecki dowódca wojskowy Gieorgij Żukow przyznał, że ciało Hitlera nie zostało zidentyfikowane. Co więcej, Józef Stalin podczas konferencji w Poczdamie w lipcu 1945 powiedział prezydentowi Trumanowi o swoich podejrzeniach, iż przywódca nazistów uciekł do Argentyny lub Hiszpanii. Wspomniał nawet o samolocie, który z Berlina poleciał do Hamburga, a stamtąd okręt podwodny zabrał kilku mężczyzn i kobietę.

Ewa Braun przeżyła II wojnę światową?

Czy Ewa Braun zginęła wraz z mężem połykając truciznę? Wołoszański podaje, że protokoły z sekcji zwłok ujawniono dopiero, gdy nastąpił upadek Związku Radzieckiego. Wówczas okazało się, że kobieta uważana za Ewę Braun zginęła od pocisków, a do tego jej szczęka została  chirurgicznie upodobniona do szczęki żony Hitlera. Czy w ten sposób w 1945 roku wstrzymano za nią pościg i dano jej szansę na ucieczkę?

Znaliśmy fałszywą historię – uważa Bogusław Wołoszański.

Tekst powstał w oparciu o audycję „Sensacje XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego w Radiu ZET oraz książkę „Śmierć Hitlera. W tajnych aktach KGB” (Bisard Jean-Christophe, Parshina Lana)

Źródło zdjęcia:

Czy czekają nas ataki szerszeni azjatyckich w Polsce? Previous post Szerszeń azjatycki zabił człowieka w Europie. Czy to Vespa mandarinia?
Koronawirus z kosmosu - czym jest panspermia? Next post Nowy wirus RmYN02. Odkryli „krewniaka koronawirusa”