Podróże w czasie możliwe? Pojawiły się plotki i teorie, że Chiny budują wehikuł czasu

Chiny budują wehikuł czasu? Wyciekła dokumentacja projektu zakładającego podróże w czasie

Czy podróże w czasie są możliwe jak w filmie “Powrót do przyszłości” lub “Avengers: Endgame”? A może raczej pytanie powinno brzmieć inaczej – czy jest coś niemożliwego dla Chińczyków? Wyciekły dokumenty sugerujące, że Chiny chcą zbudować wehikuł czasu.

Chiny chcą opanować podróże w czasie i zbudować wehikuł czasu? Jak wynika z dokumentów krążących po internecie, Instytut Fizyki Wysokich Energii Chińskiej Akademii Nauk oraz prywatna firma Ruitai Technology Development Technology pracują nad “eksperymentalnym urządzeniem do generowania tuneli czasoprzestrzennych”. Jak wyjaśniają The Paper Journalist i Popular Mechanics, urządzenie ma „zniekształcać czas i przestrzeń, jak również kontrolować tempo przepływu czasu, przełamać barierę czasu i przestrzeni. Może być szeroko stosowane do podróży w czasie, podróży międzygwiezdnych, przedłużania życia, itp. W ramach projektu planuje się wybrać lokalizację w Chinach i wydzierżawić obszar o powierzchni około 16 akrów, by zbudować bazy laboratoriów naukowych. Oczekuje się, że urządzenie będzie w stanie z powodzeniem przenieść eksperyment czasoprzestrzenny 7-12 miesięcy po tym, jak fundusze zostaną uruchomione.”

Chiny i podróże w czasie. Szkoda czasu na chiński wehikuł czasu?

Realizacja projektu ma rzekomo kosztować  838,171 mln dolarów i potrwać 3 lata. Warto wspomnieć, że firma Ruitai Technology Development Technology została założona 31 grudnia 2020 roku.

Serwis 6Park News podaje, że Instytut i wspomniana firma osiągnęły wstępne porozumienie w w kwestii realizacji projektu. Chinese Academy of Sciences’ Institute of High Energy Physics oczywiście zaprzecza, że buduje wehikuł czasu. Podkreśla, że nie nawiązał żadnej współpracy z firmą. Do tego zamierza również wyciągnąć konsekwencje jeśli poniesie straty związane z „fałszywą propagandą”. Ruitai tłumaczy jednak, że dokumenty to „błędnie stworzona prezentacja”.

Podróże w czasie zakazane w Chinach


Podróże w czasie w Chinach to temat tabu, szczególnie w popkulturze. Jak przypomina  The Hollywood Reporter, w 2011 roku chiński rząd zaczął cenzurować w mediach i sztuce motywy podróży w czasie. Uznał, że „są one brakiem szacunku dla historii”, a twórcy „traktują poważną historię w sposób frywolny”. The New Yorker wyjaśnia, że zdaniem komunistycznego rządu podróże w czasie ukazane w filmach i ksiżąkach mogą rozbudzić w obywatelach chęć ucieczki z obecnej rzeczywistości. Komuniści uważają również, że mogą zbytnio pobudzić wyobraźnię, a co więcej, nawet sprowokować pragnienie liberalizacji kraju i polityki.

Czy podróżowanie w czasie jest możliwe? Tak, właśnie to robisz

Czy w ogóle podróże w czasie są możliwe? Jazz Shaw z portalu thedebrief.org ma wiadomość do wszystkich wyznawców teorii spiskowych. Zwrócił uwagę, że “wszyscy nieustannie podróżujemy w czasie przenosząc się w przyszłość… z prędkością jednej sekundy na sekundę”.

Kiedy to czytasz podróżujesz w czasie, bo poruszasz się po linii czasu naprzód. Pozostaje jeszcze kwestia, jak odwrócić albo spowolnić ten proces – twierdzi Jazz Shaw. (thedebrief.org)

Chiny planują podróże w czasie? Wyciekły dokumenty przedstawiające chiński wehikuł czasu
Chiny planują podróże w czasie? Wyciekły dokumenty przedstawiające chiński wehikuł czasu

Źródło zdjęcia:

  • Chiny planują podróże w czasie? Wyciekły dokumenty przedstawiające chiński wehikuł czasu: Materiały prasowe
  • Podróże w czasie możliwe? Pojawiły się plotki i teorie, że Chiny budują wehikuł czasu: Pete Linforth z Pixabay