Rosja i nowa broń. Sztuczna inteligencja przyszłością rosyjskiej armii?

Rosja ma nową broń. Sztuczna inteligencja będzie zabijała bez kontroli człowieka?

Zimna Wojna oficjalnie się skończyła, ale wyścig zbrojeń wciąż trwa. Okazuje się, że nowa broń Rosji przypomina uzbrojenie z filmów science fiction. Tak jak zapowiadali Władimir Putin i minister Sergei Shoigu, do gry wkracza sztuczna inteligencja.

Rosja zrewolucjonizuje współczesne uzbrojenie i pole walki? Wieloletnie prace nad nową bronią zakończyły się podobno sukcesem i sztuczna inteligencja będzie kontrolowała myśliwce Su-57. Przedstawiciel organizacji “Zatrzymaj zabójcze roboty” ostrzega, że nowa generacja broni „będzie zabijała bez znaczącej kontroli człowieka”. Czy film “Terminator 3: Bunt Maszyn” staje się rzeczywistością?

RIA Novosti podaje, że przeprowadzono już pierwsze testy nowej broni, a sztuczna inteligencja sterowała samolotem bez udziału człowieka, wykonując szereg zadań. Pilot co prawda znajdował się na pokładzie myśliwca, ale kontrolował jedynie poprawne działanie systemów.

Sztuczna inteligencja czy teorie spiskowe?

Czy rzeczywiście Rosja dysponuje tak zaawansowaną technologią? Zachodnie media podejrzewają, że może to być jedynie rosyjska propaganda. Eksperci zwracają uwagę, że Su-57 to myśliwiec z jednym miejscem dla pilota, a skoro był w maszynie, to nie znalazłoby się w niej już miejsce na zaawansowane urządzenia pozwalające na działanie sztucznej inteligencji. Istnieje też teoria, że udane próby przeprowadzono w dwuosobowym samolocie, o którym Zachód nie ma informacji.

Przyszłość? To się dzieje teraz i realizujemy ten projekt – powiedział Putin o sztucznej inteligencji. (Daily Star)

Rosja i przyszłość technologii wojskowych

Prezydent Putin nie ukrywa, że rozwija wojskowe technologie przyszłości. Jak pisze „The Moscow Times”, stwierdził, że „Rosja to nie kraj, a odrębna i silna cywilizacja”, która musi być chroniona przez nowoczesne technologie. Jego zdaniem do obrony potrzebne są m.in. sztuczna inteligencja, autonomiczne pojazdy i rakiety hipersoniczne. W jednym z wywiadów zapowiedział, że nowe technologie, które rozwija Federacja Rosyjska, zmienią świat.

A może po prostu Rosja kłamie o przyszłości, by ukryć, że jej potęga to już przeszłość?

Źródło zdjęcia: