Samochód Tesla, autopilot i wypadek - Elon Musk nie zapewnił pełnego bezpieczeństwa?

Tesla z autopilotem miała groźny wypadek. Musk stworzył niebezpieczny system? [WIDEO]

Elon Musk chociaż myślami jest już na Marsie, to ma kłopoty na Ziemi. Samochód Tesla, którym kierował autopilot, spowodowała groźny wypadek samochodowy. Hakerzy udostępnili dane z czarnej skrzynki wideo z wypadku. Winny jest kierowca, czy system kierujący samochodem? Czy autonomiczne samochody są bezpieczne?

Czy maszyna może zastąpić człowieka, a autonomiczny samochód kierowcę? Elon Musk mocno w to wierzy, ale rzeczywistość sprowadza go na ziemię. 12 listopada 2020 roku, w pobliżu Lafayette w USA, doszło do kolejnego wypadku z udziałem samochodu Tesla. Czy autopilot doprowadził do kolizji? Ujawniono, że wyłączył się kilkadziesiąt sekund przed uderzeniem. Honda Civic została zmieciona.

Wypadek Tesli z autopilotem

Haker o pseudonimie GreenTheOnly był w stanie dotrzeć do danych pochodzących z czarnej skrzynki Tesli. Udostępnił też wideo z wypadku i cyfrowe dane. Okazało się, że samochód kierowany przez autopilota, (odpowiada m.in. omijanie innych samochodów, zmienianie pasów ruchu czy też hamowanie i zatrzymywanie się przed sygnalizacją świetlną) jechał w nocy 220 kilometrów na godzinę, a kierowca nie trzymał nawet rąk na kierownicy. Systemy w aucie 40 sekund przed wypadkiem zasygnalizowały zagrażającą kolizję (ostrzeżenie FCW – Front Collision Warning). Autopilot wyłączył się, by kierowca mógł samodzielnie zapobiec zagrożeniu, ale ten nie dość nie zareagował, to jeszcze dociskał pedał gazu.

Jak podają amerykańskie media, staranowana Honda Civic jechała z prędkością 101 kilometrów na godzinę, a uderzenie wzbiło ją w powietrze. Potwierdzono już, że w wypadku nikt nie zginął i nie został poważnie ranny.

Haker GreenTheOnly podkreśla, że w tym wypadku winny jest nie tylko kierowca. Apeluje, by Tesla wprowadziła mechanizmy zabiegające takim sytuacjom. Portal Tech Times przypomina, że autopilot w samochodach firmy Tesla nie jest w pełni autonomicznym systemem i pełni jedynie rolę wsparcia dla kierowcy, który zawsze powinien zachować czujność na drodze.

Autonomiczne samochody Tesla bezpieczne?

Czy samochody Tesla z autopilotem są rzeczywiście tak bezpieczne jak zapewnia Elon Musk? Forbes podaje statystyki, z których wynika, że prowadzenie samochodu bez autopilota jest procentowo niewiele bezpieczniejsze, niż poleganie na „elektronicznym kierowcy”.

W normalnych warunkach tryb Autopilota zablokowałby prędkość pojazdu do maksimum 144 km/h, a jeśli wykryłby przeszkodę (np. auto) znajdującą się przed kierowcą, to Tesla zaczęłaby automatycznie hamować. Jeśli jednak po ostrzeżeniu o potencjalnej kolizji z przodu kierowca będzie naciskał pedał gazu, Autopilot wyłącza się, ale utrzymuje pojazd w aktualnie zajmowanym pasie ruchu – pisze tech.wp.pl

Tesla, samochód z autopilotem i wypadek [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

  • Samochód Tesla, autopilot i wypadek – Elon Musk nie zapewnił pełnego bezpieczeństwa?: Twitter/Green

2 thoughts on “Tesla z autopilotem miała groźny wypadek. Musk stworzył niebezpieczny system? [WIDEO]

Comments are closed.

Nowy wirus HAnta w Europie: hantawirus SEOV z Chin Previous post Hantawirus SEOV dotarł z Chin do Europy. Pierwszy przypadek, zoonoza od szczurów
Wrocław i szczury - czy deratyzacja we Wrocławiu pomoże pozbyć się szkodników? Next post Szczury we Wrocławiu – plaga się nasila! Władze miasta mają apel do mieszkańców