Odzwierzęcy wirus Nipah to kolejna pandemia po COVID-19? Nietoperze są ogromnym zagrożeniem epidemicznym w Azji

Wirus Nipah – ryzyko wybuchu nowej epidemii w Azji jest bardzo wysokie

Naukowcy ostrzegają, że koronawirus SARS-CoV-2 to dopiero początek i wkrótce czekają nad kolejne epidemie. Jaka choroba następna zaatakuje na globalną skalę? Eksperci podejrzewają, że może to być wirus Nipah z Azji, który przenoszą nietoperze.

Naukowcy badający nietoperze w Azji, tacy jak m.in. dr Shi Zhengli, ostrzegają, że kolejna pandemia jest tylko kwestią czasu. Szczególnie niebezpieczny staje się odzwierzęcy wirus Nipah ze względu na sposób i łatwość transmisji. WHO już uznało go za jedno z 10 najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego.

Wirusy i nietoperze w Azji

Naturalnymi nosicielami odzwierzęcego wirusa Nipah są rudawki wielkie. Ze względu na susze, wycinanie i wypalanie lasów, migrują w poszukiwaniu pożywienia i roznoszą chorobę. Patogen zidentyfikowano w 1999 roku i od tamtej pory co jakiś czas wykrywane są jego niewielkie pojedyncze ogniska. Wirus początkowo może przypominać infekcję dróg oddechowych, ale finalnie może spowodować nawet zapalenie mózgu. Śmiertelność z powodu tego patogenu waha się w przedziale 40-75%. Przykładowo, w Bangladeszu między 2001 a 2011 rokiem wirusem Nipah zakaziło się 196 osób, zmarło 150 z nich.

Wirus Nipah – transmisja, inkubacja i potencjał pandemiczny

Wirus Nipah ma długi okres inkubacji, który może wynosić nawet 45 dni. Przez ten czas nieświadomy nosiciel może zakażać inne osoby. Dodatkowo, wirusem Nipah może zarażać się wiele gatunków zwierząt. Potwierdzono przypadki, gdy rolnicy zarażali się wirusem Nipah od świń.

Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z nosicielem lub przez kontakt z żywnością skażoną patogenem. Nie potwierdzono transmisji wirusa drogą powietrzną. Wiadomo natomiast, że wirus może przenosić się z człowieka na człowieka.

Jak ostrzega BBC, ryzyko wybuchu epidemii Nipah jest bardzo wysokie, ponieważ nietoperze masowo migrują na tereny miejskie. W Kambodży w  Battambang tysiące tych ssaków wiszą nad największym rynkiem w okolicy, wypróżniając się na ludzi i produkty. Dachy straganów i namiotów są pokryte niemal w całości odchodami nietoperzy, a wokół pełno jest psów i kotów. Co więcej, niektórzy sprzedają guano nietoperzy.

Podobna sytuacja jest również np. w Tajlandii, Malezji i w Indiach. Co gorsza, nietoperze w Kambodży w poszukiwaniu pożywienia potrafią jednej nocy pokonać nawet 100 kilometrów, po drodze rozsiewając patogen i zakażając nim kolejne zwierzęta. Eksperci przypominają, że nietoperze przenoszą mnóstwo chorób i nie jest to tylko wirusa Nipha, ale także m.in.koronawirusy, Sars, wirus IsrRAPXV. Ebola, wścieklizna i choroba Hendra.

Wirus Nipah należy do rodziny Paramyxoviridae, tej samej, do której należą również wirusy odry, świnki i paragrypy. Osoby, które przeszły zakażenie się tym wirusem zmagają się z problemami neurologicznymi – podaje Radio ZET.

Wirus Nipah i charakterystyczne objawy choroby:

  • Bóle mięśni
  • Zmęczenie
  • Kaszel, bóle gardła
  • Infekcja dróg oddechowych
  • Obrzęk mózgu

Źródło zdjęcia: