Holokaust i wiedza historyczna w USA - Amerykanie myślą, że Żydzi zorganizowali machinę zagłady

Holokaust – co Amerykanie wiedzą o historii? Szokujący wynik badania!

Historia II wojny światowej i Holokaust to powszechna wiedza? Badanie przeprowadzone przez Claims Conference wykazało, że znaczna część młodych Amerykanów uważa, że to Żydzi ponoszą odpowiedzialność za obozy koncentracyjne i miliony ofiar.

Wiedza na temat II wojny światowej w USA woła o pomstę do nieba! Okazuje się, że aż 2/3  młodych Amerykanów nie ma pojęcia, że Holokaust pochłonął życie 6 milionów osób. Co więcej, aż 25% badanych sądzi, że to mit lub wyolbrzymiona historia. Jak podaje „Metro”, średnio jeden na dziesięciu Amerykanów w wieku 18-39 lat uważa, że to Żydzi zorganizowali Holokaust.

Aż połowa badanych nie jest w stanie podać nazwy i lokalizacji chociażby jednego obozu koncentracyjnego lub getta. Co ciekawe, 2/3 badanych przyznało, że edukacja historyczna w szkołach powinna bardziej skupiać się na II wojnie światowej.

Żydzi, Holokaust i obozy koncentracyjne. Edukacja historyczna to za mało?

20% badanych Amerykanów wyznało, że nigdy nie słyszało o Holokauście. Aż połowa badanych przyznała, że natknęła się w mediach społecznościowych treści, w których negowano Holokaust i uznawano go za fikcję. Podobna liczba Amerykanów przyznaje, że widuje swastyki w internecie, a także w swoim najbliższym otoczeniu.

Szef Claims Conference Gideon Taylor przyznał, że wynik badania jest „szokujący i zasmucający”. Jego zdaniem to sygnał, że trzeba natychmiast zająć się szerzeniem wiedzy o Holokauście. Zwraca uwagę, że należy działać póki żyją jeszcze osoby ocalałe z obozów koncentracyjnych, bo ich historie i opowieści mogą najskuteczniej edukować młodzież historycznie.

Musimy zrozumieć dlaczego młodzi ludzie mają tak niską świadomość historyczną. Sama edukacja to najwyraźniej za mało. Rząd powinien w tej sprawie natychmiast interweniować – uważa Taylor. (Metro.co.uk)

Holokaust i poziom wiedzy w Wielkiej Brytanii

Podobne badanie przeprowadzono w 2019 roku w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że 1 na 20 dorosłych Brytyjczyków (5 proc.) nie wierzy, że Holokaust, czyli zagłada Żydów podczas II wojny światowej, naprawdę się wydarzył. 8% sądzi, że temat zagłady Żydów jest wyolbrzymiany. 45% osób nie potrafiło powiedzieć ile osób zginęło w Holokauście, a 19% twierdzi, że liczba ofiar nie przekroczyła 2 milionów.

Badanie przeprowadził ośrodek Opinion Matters na zlecenie Holocaust Memorial Day Trust (HMDT), organizacji dobroczynnej utworzonej przez rząd Wielkiej Brytanii w celu propagowania Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzonego co roku 27 stycznia.

Negowanie Holokaustu i edukacja historyczna

Ocalały z Holokaustu i więzień trzech obozów koncentracyjnych i jeden z zaledwie 93 dzieci ocalałych z niemieckiego obozu Theresienstadt w czeskim Terezinie Steven Frank skomentował wyniki brytyjskiego badania. Jego zdaniem, są wysoce alarmujące i jeśli czegoś z tym nie zrobimy, historia się powtórzy.

Jedynym sposobem na walkę z tego rodzaju negacjonizmem i antysemityzmem jest prawda, opowiadam więc ludziom, co się wydarzyło, co widziałem i czego doświadczyłem. Edukacja jest ważna. Obawiam się, że jeśli zignorujemy przeszłość, historia się powtórzy – powiedział Frank. (tvn24.pl)

Źródło zdjęcia: