Mumia z Peru i zrekonstruowana twarz. Kim była Lodowa Panna?

Mumia z Peru i tragiczna historia. Kim była Lodowa Panna?

Historia Inków, archeologia i niezwykłe odkrycie. Nastoletnia dziewczyna, złożona 500 lat temu w Andach w ofierze, wreszcie “odzyskała twarz”. Kim była Lodowa Panna z Peru? W gronie archeologów, którzy “przywrócili jej człowieczeństwo”, znalazła się Polka Dagmara Socha z wydziału archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Słynna mumia z Peru i rozwiązana zagadka. Kim była Lodowa Panna (Ice Maiden, Lady of Ampato)? Odkrył ją amerykański archeolog Johan Reinhard. Została znaleziona w 1995 roku podczas ekspedycji na wulkan Ampato w Andach. Była zamarznięta na wysokości 6400 m. n.p.m. Miała na sobie ceremonialną tunikę, ozdoby na włosach. Pochowano ją z różnymi przedmiotami ceramicznymi. Teraz wiemy już dokładnie jak wyglądała i dlaczego ją zamordowano.

Mumia z Peru, tragiczna historia i rekonstrukcja twarzy

Zdaniem historyków, legendarna Juanita została złożona w ofierze podczas ceremonii odprawionej przez Inków 5000 lat temu. Teraz, za sprawą nowoczesnej technologii, zrekonstruowano twarz Lodowej Panny. Sama mumia nadal znajduje się w specjalnej komorze w Andean Sanctuaries Museum of the Catholic University of Santa María w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza.

Udało się ustalić, że Lodowa Panna w chwili śmierci miała 14-15 lat. Została brutalnie zamordowana w celu złożenia w ofierze. Przyczyną śmierci były ciosy w tył głowy. Prawdopodobnie została także odurzona narkotykami i zmuszona do klęknięcia.

Udało się stworzyć silikonowe odzwierciedlenie 3D wyglądu lodowej Panny z Peru. To efekt pracy peruwiańskich i polskich naukowców (między innymi Dagmara Socha z wydziału archeologii Uniwersytetu Warszawskiego). Istotny udział w pracach miał też Szwed Oscar Nilsson, specjalizujący się w rekonstrukcji twarzy za pomocą takich narzędzi jak druk 3D czy analiza DNA.

Jak powiedział Oscar Nilsson w rozmowie z Associated Press, cały proces rekonstrukcji wyglądu mumii trwał ok. 400 godzin.

Lodowa Panna. Mumia z Peru odzyskała twarz

Wiedziała, że powinna się uśmiechać, by wyrazić dumę z faktu, iż została wybrana. Ale też bardzo, bardzo się bała 

– mówi Oscar Nilson, który przywrócił twarz “Lodowej Pannie”. (rmf24.pl)

Zrekontruowana Lodowa Panna została po raz pierwszy pokazana podczas wystawy “Capacocha, following the Inca Divinities” w Andean Sanctuaries Museum w Peru. Odwiedzający wystawę mogą poznać historię złożonej w ofierze dziewczyny oraz zobaczyć przedmioty znalezione przy innych inkaskich mumiach.

Przez lata mumie były traktowane jedynie jako eksponaty muzealne. Rekonstruująch ich twarze, przywracamy im człowieczeństwo – wyjaśniła Dagmara Socha (CNN)

Dlaczego Inkowie składali ludzi w ofierze?

Inkowie składali w ofierze dziewczyny takie jak Lodowa Panna, by błagać bogów o protekcję. Ofiary z ludzi miały chronić przed katastrofami jak np. erupcje wulkanów, susze i trzęsienia ziemi. Rytualnie mordowano dzieci i młode kobiety, by były “mediatorami” między światem ludzi i bogów. Wierzono, że po złożeniu w ofierze, łączyły się z przodkami i obserwowały żywych ze szczytów w Andach.

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook