Muzeum Auschwitz i niezwykłe odkrycie. W jednym z dziecięcych bucików ofiar Auschwitz muzealnicy z działu zbiorów odnaleźli dane jego właścicielki. Kim była Vera Vohryzkova i jaki był los dzieci w obozie koncentracyjnym Auschwitz?
Muzeum Auschwitz przekazało informację, że w dziecięcym buciku ofiary obozu dokonano niezwykłego odkrycia. W buciku znaleziono dane dziecka. Okazała się nim 4-letnia Żydówka Vera Vohryzkova. Jak poinformowała media Hanna Kubik z działu zbiorów Miejsca Pamięci muzeum, dziewczynka urodziła się w styczniu 1939 roku. Do obozu Auschwitz deportowano ją w grudniu 1943 r. razem z matką, Sztepanką Vohryzkovą oraz starszym o dwa lata bratem Jirzim. Wszyscy ponieśli śmierć w Auschwitz.
Odkrycie w Muzeum Auschwitz. Niemcy mordowali nawet małe dzieci
Ustalono, że ojciec dziewczynki to Max Vohryzek, właściciel dużej fabryki dziewiarskiej w Daczicach. Archiwa Muzeum Auschwitz zawierają jego zdjęcie oraz numer obozowy. Mężczyzna zginął w obozie w lipcu 1942 roku.
Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum podał, że imię i nazwisko dziecka, a także oznaczenie transportu i numer, pod którym nazwisko zarejestrowano na liście transportowej, zostały odnalezione wewnątrz jednego z bucików – podaje Polsat News.
Dziecięcy bucik Very powiązano z walizką należącą do jej wujka. Frantiszek Aufrecht urodził się w marcu 1908 r. W styczniu 1944 r. został osadzony w getcie Theresienstadt, a we wrześniu 1944 r. został osadzony w obozie Auschwitz. Zmarł w obozie Dachau w kwietniu 1945 r., na miesiąc przed wyzwoleniem.
Szefowa zbiorów w muzeum mówi o ciągłym zwiększaniu bezpieczeństwa przedmiotów historycznych. Zapewnia, że każdy jest wnikliwie analizowany zanim trafi do specjalnego opakowania ochronnego.
Dzieci w Auschwitz
Wśród co najmniej 1,3 mln osób deportowanych do obozu Auschwitz-Birkenau było około 232 tys. dzieci i młodocianych w wieku poniżej 18 lat. Ustalono, że w Auschwitz urodziło się co najmniej 700 dzieci, włączając w to noworodki z tzw. Zigeunerlager. Władze obozu nie przekazywała mleka ani odpowiednich posiłków dla niemowląt, skazując je na śmierć głodową. Pod koniec 1943 roku Niemcy utworzyli osobne baraki dla dzieci powyżej dwóch lat, w których warunki niczym nie różniły się od warunków w barakach przeznaczonych dla dorosłych.
Dzieci w Auschwitz były wykorzystywane jako siła robocza. Karano je i uśmiercano jak dorosłych. Padały też ofiarą zbrodniczych eksperymentów prowadzonych przez lekarzy SS.
Ile dzieci przeżyło Auschwitz? Gdy do obozu dotarli rosyjscy żołnierze, przebywało w nim co najmniej 700 dzieci i młodocianych więźniów, w tym około 500 dzieci poniżej piętnastego roku życia. Ponad połowę z nich stanowiły dzieci żydowskie.
Do połowy 1943 r. wszystkie dzieci urodzone w Auschwitz, bez względu na narodowość, były mordowane, najczęściej zastrzykiem fenolu lub topione. Później przy życiu pozostawiano noworodki nieżydowskie – były one wprowadzane do ewidencji obozowej, jako nowo przybyłe, a numery więźniarskie tatuowano im zazwyczaj na udzie lub pośladku. Z powodu fatalnych warunków panujących w obozie większość z nich szybko umierała. Dzieci urodzone przez Żydówki były mordowane do końca października 1944 r. – podaje Auschwitz.org.
Źródło zdjęcia:
- Muzeum Auschwitz i odkrycie w dziecięcym buciku. Mroczna historia zamordowanych dzieci: Wikimedia Commons/ USHMM/Belarusian State Archive of Documentary Film and Photography