Historia i inspiracja "Hey Jude" - piosenka The Beatles z innej strony

Historia Hey Jude – jak powstała piosenka The Beatles?

Zespół The Beatles to żywa legenda – niesamowite piosenki, wspaniałe płyty, fani, miłość, a także śmierć. Jak powstawały ich największe przeboje? Dziś wciąż poznajemy kolejne ciekawostki o zespole i wiemy m.in. jaka jest historia “Hey Jude” oraz skąd Paul McCartney wziął tytuł utworu i pomysł na tekst.

Piosenka „Hey Jude” to jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych utworów w historii współczesnej muzyki rozrywkowej. Dowodem jest chociażby odręczny zapis utworu z 1968 roku, który sprzedano na aukcji za 731 tys. funtów. Jest to też najczęściej cytowana piosenka w literaturze, która pojawiła się aż w 55 książkach. Jak powstała i co było inspiracją? Okazuje się, że historia Hey Jude skrywa liczne ciekawostki, np. pierwotnie kompozycja miała nosić zupełnie inny tytuł.

Historia Hey Jude i piosenka dla dziecka

Pod koniec lat 60. Yoko Ono tak bardzo zbliżyła się do zespołu The Beatles, że John Lennon rozwiódł się ze swoją żoną Cynthią Powell. Paul McCartney miał się spotkać w Weybridge z nią i jej synem Julianem, który bardzo przeżywał rozstanie rodziców. Muzyk wyznał, że jadąc samochodem zaczął śpiewać piosenkę, które miała pocieszyć kilkuletniego chłopca. Pierwotnie brzmiała „Hey Jules, don’t make it bad, take a sad song and make it better…”

McCartney uznał jednak, że tytuł „Hey Jules” nie brzmiał dobrze, więc zmienił go na „Hey Jude”. Piosenka w 1968 roku stała się pierwszym singlem zespołu pod flagą nowej wytwórni The Beatles „Apple”. Została wybrana zamiast „Revolution” i „Imagine” Lennona. Wiadomo również, że Lennon był zachwycony kompozycją przyjaciela. McCartney początkowo chciał zmienić tekst „the movement you need is on your shoulder”. ważał go za “bezsensowny zwrot kojarzący się z papugą na ramieniu”. Lennon powiedział mu jednak: „to najlepszy wers piosenki jaki stworzyłeś”.

Lennon był mocno przekonany, że Paul napisał tą piosenkę dla niego, jako subtelną zachętę, aby odszedł od zespołu i swego twórczego partnera i zaczął nowe życie z Yoko. Paul wyjaśnił, że właściwie to miał samego siebie na myśli – podaje fab4-thebeatles.blogspot.com.

Tak The Beatles nagrywali “Hey Jude” [WIDEO]

Jak powstała piosenka “Hey Jude”? Pomyłki i przekleństwa

Jak widać na materiałach wideo, ostateczne tworzenie kompozycji nie przebiegało bezproblemowo. George Harrison chciał dodać więcej gitarowych fraz jako odpowiedź na słowa “Hey Jude”. Wiadomo również, że ostateczna wersja utworu zawiera kilka przypadkowych elementów. Zastanawialiście się dlaczego na początku nie ma partii perkusji? Okazało się, że Paul MacCartney zaczął nagrywać, ale nie wiedział, że Ringo Starr poszedł do toalety. Uznał to jednak za nagranie idealne, chociaż w tle słychać pomyłki Lennona, który zaśpiewał „let her into your skin”, Krzyknął też „Oh! Fucking hell”.

Hey Jude Law

Piosenka stała się inspiracją dla wielu rodziców, bowiem po premierze singla dawali swoim pociechom na imię Jude. Sam aktor Jude Law powiedział kiedyś, że jego rodzice inspirowali się właśnie dziełem McCartneya, gdy wybierali mu imię.

The Beatles i nazistowska ideologia

Po latach Paul McCartney wyznał, że za “Hey Jude” zespół był oskarżany o antysemityzm. Niektórzy twierdzili, że tytuł brzmiał jak “Hey Jew” i wywołał oburzenie wśród Żydów. McCartney w wywiadzie dla “GQ” przypomniał jednak, że niektórzy doszukali się nawiązań do nazistowskich Niemiec, a nawet grozili mu pobiciem za piosenkę “Hej Żydzie”.

The Beatles – historie i legendy

Czy jednak rzeczywiście Paul McCartney stworzył utwór na pocieszenie dla małego chłopca? A może historia Hey Jude, którą opowiada, to jedynie zmyślona legenda? Zdania są podzielone. Wiadomo jednak, że Julian Lennon miał znacznie lepsze relacje z McCartneyem, niż ze swoim ojcem. Co ciekawe, dopiero po dwudziestu latach dowiedział się, że był inspiracją do stworzenia jednego z największych przebojów wszechczasów.

Historia Hey Jude – jak powstał utwór? [WIDEO]

The Beatles “Hey Jude” – tekst piosenki

Hey, Jude, don’t make it bad
Take a sad song and make it better
Remember to let her into your heart
Then you can start to make it better

Hey, Jude, don’t be afraid
You were made to go out and get her
The minute you let her under your skin
Then you begin to make it better

And anytime you feel the pain, hey, Jude refrain
Don’t carry the world upon your shoulders
For now you know that it’s a fool who plays it cool
By making his world a little colder
Na na na na na na na na na

Hey, Jude, don’t let me down
You have found her, now go and get her
Remember to let her into your heart
Then you can start to make it better

So let it out and let it in, Hey Jude, begin
You’re waiting for someone to perform with
And don’t you know that it’s just you, hey Jude, you’ll do
The movement you need is on your shoulder
Na na na na na na na na na

Hey, Jude, don’t make it bad
Take a sad song and make it better
Remember to let her under your skin
Then you’ll begin to make it better
Better, better, better, better, better, oh

Na na na na na na na na na na na , hey Jude

Źródło zdjęcia:

  • Historia i inspiracja “Hey Jude” – piosenka The Beatles z innej strony: YouTube/The Beatles