Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS i cena lotu w kosmos z Axiom Space

Pierwsi turyści polecą na ISS. Axiom Space podało cenę wycieczki w kosmos

Kosmiczna turystyka staje się faktem. Firma Axiom Space ogłosiła, że organizowana jest już pierwsza turystyczna wycieczka na ISS. Czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna stanie się popularnym obiektem turystycznym? Raczej nie, bo cena wycieczki w kosmos jest dosłownie… z kosmosu!

Kosmiczna turystyka i prywatne loty kosmiczne to już nie jedynie science fiction. Marzy wam się lot w kosmos? Firma Axiom Space już planuje turystyczne loty kosmiczne, których celem będzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Pierwszy lot w kosmos odbędzie się na pokładzie SpaceX’s Crew Dragon, a planach jest nawet budowa kosmicznego hotelu.

Koszt lotu w kosmos i pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Cena lotu w kosmos dla turysty jest oczywiście kosmicznie wysoka i niewielu może sobie pozwolić na taką podróż. Wiadomo już, że wycieczka będzie obejmowała 8-dniowy pobyt na stacji kosmicznej. Koszt wycieczki to 55 milionów dolarów za osobę.

Bazując na danych opublikowanych przez NASA, wiemy, co sprawia, że nocleg w kosmosie na ISS jest aż tak drogi. Systemy podtrzymywania życia i usługi toaletowe kosztują 11 250 dolarów dziennie na osobę. Zaopatrzenie załogi w powietrze, żywność i środki medyczne kosztują 22500 dolarów dziennie. Prąd w kosmosie również nie jest tani, bo jego koszt wynosi 42 dolary za kilowatogodzinę pobieranej energii.

Cena jak z kosmosu, ale chętnych nie brakuje. Jak ujawniły media, pierwszymi kosmicznymi turystami będą dwaj inwestorzy z USA i Kanady oraz były pilot izraelskich sił powietrznych. Do załogi dołączy także emerytowany astronauta NASA i wicedyrektor Axiom Space Michael Lopez-Alegria.

W skład załogi wchodzi Mark Pathy – kanadyjski filantrop i inwestor; Larry Connor, inwestor i przedsiębiorca non-profit; oraz Eytan Stibbe – który był pilotem myśliwca dla izraelskich sił powietrznych, a także jest inwestorem – podaje tech.wp.pl.

Turystyczne loty w kosmos i Axiom Space

Kiedy odbędzie się pierwszy turystyczny lot w kosmos? Axiom Space zapowiada, że pierwsza prywatna misja załogowa na ISS (Misja The Axiom Mission 1 Ax-1) odbędzie się wkrótce, ale termin wciąż nie został podany. Nieoficjalnie mówi się jednak, że będzie to styczeń 2022 roku.

Potwierdzono oficjalnie, że astronauci polecą statkiem Crew Dragon, który w 2020 odbył pierwsze dwa loty załogowe na ISS. Wciąż jednak potrzebna jest zgoda organu  zarządzającego stacji kosmicznej Multilateral Crew Operations Panel.

Kosmiczny hotel i projekt AxStation

Kosmiczna turystyka to coraz śmielsze plany, które wchodzą w fazę realizacji. Axiom Space planuje dołączenie do ISS dodatkowego modułu, który miałby służyć jako kosmiczny hotel już w 2024 roku. Na tym jednak nie koniec, bo w 2028 roku miałyby już funkcjonować aż 3 takie moduły. Koszt projektu szacowany jest na ok. 2 miliardy dolarów.

Źródło: Scientific American, Robb Report, Wired

Źródło zdjęcia: