Kaszel i koronawirus - badania naukowe

Jaki zasięg ma kaszel gdy nosimy maseczkę? Koronawirus i eksperyment [WIDEO]

Czy maseczka chroni przed koronawirusem i jaka jest bezpieczna odległość, by się nie zarazić? Amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, który pokazuje jak roznoszą się wydzieliny z jamy ustnej podczas kaszlu i jaki zasięg ma kaszel.

Maseczka ma przede wszystkim zatrzymać rozprzestrzenianie się wydzielin z naszych ust i nosa. Jaki zasięg ma kaszel w maseczce i bez? Inżynierowie z Atlantic Florida University przeprowadzili ciekawy eksperyment i wiemy jak rozprzestrzenia się koronawirus.

Koronawirus, kaszel i maseczka

W eksperymencie został użyty specjalny manekin, którego jamę ustną wypełniono mieszaniną wody i gliceryny. Dzięki zainstalowanej pompie mógł kaszleć jak człowiek. Używając specjalnego zielonego światła laserowego, zaprezentowano jak daleko przenoszą się wydzieliny i jak długo utrzymują się w powietrzu.

Z naszych ust podczas kaszlu wydobywają się cząsteczki o rozmiarze 10-20 mikronów – powiedział Sid Verma z Florida Atlantic University.

W 10 sekund kropelki doleciały na odległość ok. 3 metrów. W ciągu następnych dwudziestu sekund pokonują kolejne metry i utrzymują się w powietrzu przez ok. 3 minuty. Im większa odległość, tym ich koncentracja jest mniejsza. Jak ostrzega CNN, niezależnie od odległości, mogą przenosić choroby takie jak np. koronawirus.

Bezpieczna odległość i kaszel

Dla porównania, powtórzono ten sam eksperyment, ale tym razem z maseczką założoną na twarz manekina. Cząsteczki pokonały znacznie krótszy dystans, ale poruszały się w bardziej chaotyczny sposób i wciąż pozostawały w powietrzu. Eksperci zwrócili uwagę, że w laboratorium powietrze było nieruchome, więc np. w sklepie lub autobusie, klimatyzacja może roznosić drobnoustroje na większe odległości.

Inżynierowie z Atlantic Florida University sugerują, że bezpieczna odległość między osobami to przynajmniej 4 metry. Niektórzy podchodzą jednak do tych zaleceń z dystansem…

Źródło zdjęcia:

  • Kaszel i koronawirus – badania naukowe: Facebook/CNN