Lady Gaga czy Queen? Sprowadzono jaką muzykę lubią szczury

Szczury muzykalne jak ludzie? Puszczano im Queen i Lady Gagę

Szczury to muzykalne gryzonie? Japońscy naukowcy postanowili to zbadać. Zwierzętom puszczano przeboje takich wykonawców jak Lady Gaga i Queen, by sprawdzić ich poczucie rytmu. Okazało się, że ludzi i gryzonie sporo łączy…

Szczury są muzykalne i mają poczucie rytmu? Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego udowodnili, że gryzonie potrafią ruszać się do muzyki tak jak ludzie. Zwierzętom odtwarzano utwory takich wykonawców jak Lady Gaga, Queen, Maroon5 oraz Michael Jackson i analizowano ruchy ich głowy. Sprawdzono reakcje 10 szczurów na “Born This Way”, „Another One Bites the Dust”, “Beat it”, “Sugar” raz “Sonatę na dwa fortepiany d-moll” Wolfganga Amadeusza Mozarta.  Zaprezentowano zwierzętom minutowe fragmenty muzyki w czterech różnych prędkościach. Temu samemu testowi poddano również 20 ludzi.

Szczury i ludzie podonie reagują na muzykę

Okazało się, że zwierzęta ruszały głowami w rytm muzyki. Badanie wykazało, że zarówno szczury, jak i ludzie, potrafią najlepiej synchronizować swoje ruchy z rytmem muzyki w zakresie 120-140 uderzeń na minutę.  To było dla badaczy zaskoczeniem. Sądzili, że gryzonie ze względu na mniejszą budowę ciała i szybsze serca, wybiorą inne utwory. Wyniki badań opisano w „Science Advances”.

 Jak czytamy na łamach „New York Post”, Japończycy chcą iść za ciosem i przeprowadzić kolejne badania muzyczne na szczurach. Hirokazu Takahashi z Uniwersytetu w Tokio zapowiedział, że  chcą teraz ujawnić w jaki sposób inne właściwości muzyczne, takie jak melodia i harmonia, odnoszą się do dynamiki pracy mózgu. Jego zdaniem to kluczowe, by zrozumieć jak działa mózg i w przyszłości stworzyć sztuczną inteligencję nowej generacji. Dodał, że chciałby również dowiedzieć się jak dać muzyką szczęścia w życiu.

To pierwszy tego typu eksperyment w historii. Wcześniej badano jednak m.in. wpływ muzyki na uczenie się u szczurów. Naukowcy z Albany Medical College przeprowadzili eksperyment, który wykazał, że szczury pod wpływem narkotyków wolą słuchać jazzu od muzyki klasycznej. Gryzonie po zażyciu kokainy preferowały wyłącznie jazz i nawet po tym jak przestały brać narkotyki nadal lubiły słuchać Milesa Davisa.

Apelujemy tylko, by nie puszczać szczurom disco polo. Badajmy je, ale niech nie cierpią…

Stan Wiedzy


Źródło zdjęcia: