Psy i wpływ na zdrowie człowieka. Głaskanie psa i wpływ na aktywność mózgu

Jak psy wpływają na mózg człowieka? Wyniki badań

Psy zmieniają człowieka na lepsze. Teraz potwierdzono to naukowo. Zbadano jaki wpływ na ludzki mózg ma posiadanie i głaskanie psa. Okazuje się, że nasi czworonożni przyjaciele są zbawienni dla naszego zdrowia.

Psy to zdrowie. Właśnie potwierdzono to naukowo. Na łamach „PLOS ONE” opublikowano wyniki badań, w których opisano, że pies dobrze działa korę przedczołową. Rahel Marti z University of Basel in Switzerland wyjaśniła CNN, że badania skupiły się na tej części mózgu, gdyż odpowiada ona za rozwiązywanie problemów, pamięć roboczą i koncentrację. Angażuje się także w procesy związane z emocjami. Jak potwierdzają badania, terapia z udziałem zwierząt i interakcje z nimi, pobudzają kognitywne i emocjonalne aktywności w mózgu.

Jak psy wpływają na nasze zdrowie i mózg? Wyniki badań

Pacjenci wykazujący brak koncentracji, motywacji i akywności społeczno-emocjalnych, odczuwali poprawę po kontakcie z psami. Jak wynika z najnowszych badań, terapia ze zwierzątami wspomaga rehabilitacje chorób związanych z układem nerwowym, np. po udarze, padaczką, z infekcjami i uszkodzeniami mózgu oraz z drgawkami. Neurolog prof. Ann Arbor z University of Michigan zaznacza, że potrzebne są kolejne badania. Należy przeprowadzić je na większej grupie osób poddanych neurorehabilitacji z udziałem zwierząt. Trzeba m.in. ustalić jak częste i intensywne powinny być kontakty ze zwierzęciem, by przyniosły medyczne korzyści.

Naukowcy ze Szwajcarii i Holandii w badaniu wykorzystali spektroskopię bliskiej podczerwieni (fNIRS). Monitorowano mózgi osób mających kontakt z psami. Stopniowo zbliżały się do psów, aż w końcu mogły je pogłaskać. Zanotowano silną stymulację mózgu, szczególnie w korze przedczołowej.

Rejestrowali aktywności w korze przedczołowej 19 osób, żeby ustalić, jak ich mózgi reagują na głaskanie psa. Każdy uczestnik badania brał udział w sześciu sesjach: trzech z psami (6-letnim jack russel terrierem, 4-letnim golden retrieverem lub 4-letnim goldendoodlem) i trzech z maskotką Leo. Każda sesja była podzielona na pięć faz z różnymi poziomami interakcji. Były to fazy: neutralna, obserwowanie, odczuwanie, głaskanie i znowu neutralna – pisze TVN24.pl.

Rahel Marti uważa, ż tak wysoka aktywość mózgu podczas głaskania psa, wiąże się z emocjonalnym zaangażowaniem. Co więcej, spędzanie z czasu z psem obniża wskaźniki stresu takie jak tętno i ciśnienie krwi. Ten rodzaj interakcji może pomóc w zarządzaniu również naszym stanem emocjonalnym.

Neurochirurg dr Sanjay Gupta twierdzi, że posiadanie psa pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji umysłowej. Nie tylko poprawia funkcje poznawcze, ale też kontakt ze zwierzęciem może zmniejszyć depresję, lęk i izolację społeczną, obniżyć ciśnienie krwi, a nawet zmniejszyć ryzyko zawału serca.

Źródło: CNN, National Geographic

Źródło zdjęcia: