Cyklon Amphan i widok z kosmosu

Cyklon Amphan nadciąga. Ewakuacja milionów osób [WIDEO]

Indie i Bangladesz przygotowują się na kataklizm. Służby ostrzegają, że do lądu zbliża się super cyklon Amphan i została już rozpoczęta gigantyczna ewakuacja, która może objąć nawet 5 milionów osób.

Cyklon Amphan nadciąga. Żywioł obecnie znajduje się nad Oceanem Indyjskim, ale przybiera na sile i zmierza w kierunku wybrzeża. Meteorolodzy przewidują, że uderzenie w Zatoce Bengalskiej nastąpi 20 maja. Lokalne media piszą już, że to „super cyklon”, ponieważ prędkość wiatru wzrosła w ciągu dobry ze 120 do 270 kilometrów na godzinę. Jeszcze w środę siłę cyklonu odczuje delta Gangesu. Cyklon przesuwa się na północny wschód z prędkością 20 km/h.

Amphan to już żywioł 5. kategorii w skali Saffira Simpsona. Prognozy przewidują, że w momencie uderzenia w kontynent i zetknięcia się z suchym powietrzem, nieco osłabnie. Nadal będzie to jednak prawdopodobnie cyklon 3-4. kategorii. Spodziewane są ulewne deszcze, powodzie, sztormy i kilkumetrowe fale. Na drodze kataklizmu znajdują się m.in. 14-miliona Kalkuta i obóz dla uchodźców na pograniczu Bangladeszu i Mjanmy, gdzie przebywa ok. milion muzułmanów.

Cyklon Amphan i wielka ewakuacja w Bangladeszu

Meteorolodzy oceniają, że będzie to najsilniejszy cyklon w tej części świata od 1999 roku. Wtedy podobny żywioł, uderzając w indyjski stan Orisa, zabił ponad 10 tys. osób.

Wiatr ten odpowiadał wczoraj 18.05 huraganowi 5 kategorii i jest porównywalny z cyklonem Gonu z 2007 roku, który był najsilniejszym cyklonem tropikalnym zarejestrowanym na północnym Oceanie Indyjskim – ostrzega dobrapogoda24.pl.

Wiceminister Bangladeszu Enamur Rahman zapewnił, że rząd przygotował 12 tys. schronów dla 5 mln ludzi, a jak na razie ewakuowano już ok. 300 tys. osób. Pojawia się jednak poważny problem, ponieważ Indie i Bangladesz zmagają się z epidemią koronawirusa. Podczas ewakuacji nie ma możliwości zachowania odpowiedniej odległości między ludźmi, więc być może zanosi się na kolejną falę zachorowań na SARS-CoV-2. Co gorsza, cyklon Amphan uderzy w przeludnione i biedne regiony, które nie dysponują rozwiniętą infrastrukturą. Zagraża też uprawom, więc może wywołać klęskę głodu.

Źródło zdjęcia:

  • Cyklon Amphan i widok z kosmosu: tWITTER/Seán Doran