Huragan Delta - kataklizm w Meksyku i USA

Huragan Delta w Meksyku. Najsilniejszy w tym sezonie! [WIDEO]

Huragan Delta w środę w godzinach porannych uderzy w Meksyk! Kataklizm przybiera na sile, trwa wielka ewakuacja ludności. Żywioł osiągnął już czwartą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona i wciąż przybiera na sile. Ten sezon huraganów meteorolodzy z National Hurricane Center określili jako „hiperaktywny” i być może w tym roku padnie huraganowy rekord.

Huragan Delta w środę rano uderzy w północno-wschodni Meksyk w rejonie Zatoki Meksykańskiej. Kubański Instytut Meteorologiczny INSMET początkowo informował, że to jedynie silna burza tropikalna, ale żywioł w 30 godzin zdążył się przerodzić w cyklon czwartej kategorii. Prędkość wiatru osiągnęła 215 kilometrów na godzinę, chociaż odnotowywane są też znacznie silniejsze pojedyncze podmuchy wiatru. To najsilniejszy huragan na Atlantyku w tym sezonie. Przypominamy, że zaledwie dwa dni temu w Meksyk uderzyła burza tropikalna Gamma.

Huragan Delta i uderzenie w Meksyk – prognozy i ostrzeżenia

Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC) prognozuje, że cios w kontynent nastąpi w środę rano, a pierwszy na trasie huraganu jest Jukatan (Cozumel, Cancun). Jak podaje „New york Times”, żywioł jeszcze długo „pozostanie ekstremalnie niebezpieczny”. Co gorsza, w kolejnych 48 godzinach będzie wykazywał tendencję do nagłej intensyfikacji. Chociaż po dotarciu do lądu prawdopodobnie osłabnie do 3. kategorii w skali Saffira-Simpsona, to w każdej chwili może znowu się nasilić i w swojej najsilniejsze formie przemieszczać się w kierunku USA.

Służby podają, że jak na razie nie są w stanie ustalić dokładnej trasy huraganu po uderzeniu w Meksyk. W czwartek i piątek spodziewane są natomiast ekstremalne burze, wichury i ulewne deszcze na terenie od Luizjany po zachodnią Florydę. Gubernator Luizjany John Bel Edwards już ogłosił stan wyjątkowy i zaapelował do obywateli, by wyciągnąć wnioski po niedawnym huraganie Sally.

The National Hurricane Center apeluje do ludzi, by śledzili prognozy pogody i alerty pogodowe, bo huragan Delta może szybko się zmieniać.

Zgodnie z przewidywaniami NHC, w czwartek Delta znajdzie się nad Zatoką Meksykańską, a w sobotę dotrze nad południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych, uderzając w Luizjanę, a następnie w Missisipi i Alabamę. To region dotknięty w sierpniu przez Laurę – także huragan czwartej kategorii – podaje TVNmeteo.tvn24.pl.

Aktualizacja 07.10.2020, godzina 8:00

AP News podaje, że huragan Delta uderzył w Meksyk. Kataklizm po dotarciu do lądu nie osłabł, wiatr nadal wieje z prędkością ok. 2015 kilometrów na godzinę!

Ewakuacja w Meksyku – nadciąga huragan Delta
Huragan Delta – wideo i relacja NA ŻYWO

Źródło zdjęcia: