Kalima - żółty pył znad Sahary w Polsce. Skąd się bierze i czy jest szkodliwy?

Żółty pył znad Sahary w Polsce. Czym jest kalima?

Kalima znowu w Polsce. We wtorek 23 lutego i środę 24 lutego nad Polską po raz kolejny w powietrzu pojawi się żółty lub pomarańczowy pył znad Sahary. Jak dotarł do Polski? Czy jest szkodliwy? Oto najważniejsze informacje o kalimie.

Nietypowa prognoza pogody na najbliższe dni. Nad Polskę nadciąga chmura pyłu znad Sahary. To coroczne zjawisko o nazwie „kalima”, które wystąpi w Polsce już we wtorek. Na oknach, domach i samochodach pojawi się drobny pył. Skąd się wziął?

Kalima – piasek i pył znad Sahary w Polsce

Kalima to naturalne zjawisko, które każdego roku nawiedza Wyspy Kanaryjskie. Burze piaskowe nad Saharą unoszą drobny pył, który wraz z chmurą gorącego powietrza zaczyna się przemieszczać na ogromne odległości, podnosząc temperaturę w kolejnych regionach. Suche i gorące powietrze znad Sahary najpierw przemieszcza się na zachód, gdzie nad Oceanem jest wypychane ponad gęstsze morskie powietrze i następuje wówczas inwersja temperatury.

Piasek osiada na Kanarach, sprawiając wrażenie gęstej mgły. Temperatura może wówczas sięgnąć nawet 40 stopni – wyjaśnia Wirtualna Polska.

W takiej chmurze może znajdować się nawet kilkadziesiąt ton pustynnego piasku. Tegoroczna chmura pyłu jest doskonale widoczna na zdjęciach satelitarnych NASA. To najsilniejsza kalima od 18 lat.

W 2021 roku pył znad Sahary tradycyjnie najpierw nawiedził Wyspy Kanaryjskie, a potem uderzył w Hiszpanię i Portugalię. W poniedziałek dotarł do Niemiec i Francji, a we wtorek i środę będzie przechodził nad Polską. Pomiary zebrane przez Europejską Agencję Środowiska potwierdzają, że nastąpi pogorszenie jakości powietrza w Polsce, szczególnie w północnej części kraju. W internecie krążą już zdjęcia przedstawiające pomarańczowy śnieg w Tatrach – jest zabawiony pyłem z Afryki.

Czy pył znad Sahary w Polsce jest szkodliwy lub niebezpieczny? Alergicy i osoby mające problemy z układem oddechowym powinny się mieć na baczności. Może nastąpić też ograniczenie widoczności na drogach, więc kierowcy powinni zdjąć nogę z gazu i zachować czujność. Poza tym, uciążliwy żółty pył będzie się osadzał na oknach i samochodach. Spodziewane są również intensywne kolory podczas wschodu i zachodu słońca. 

Wciąż nie jest jeszcze pewne, w jakim stopniu pył będzie widoczny gołym okiem. Kalima może powodować, że czerwony kolor nieba stanie się bardziej intensywny, widoczność będzie ograniczona, a na samochodach i szybach pojawią się plamy pyłu – zapowiedział Mark Parrington z Copernicus Atmosphere Monitoring Service.

Źródło zdjęcia: