Trąba powietrzna w Polsce - zniszczenia i miejscowość Kaniów

Trąba powietrzna w Polsce. Straszne zniszczenia, zerwane dachy [WIDEO]

Niestety, prognoza pogody się sprawdziła i 7 czerwca w niedzielę Polskę nawiedziły silne burze, intensywne opady deszczu oraz grad. Szczególnie niebezpiecznie było w miejscowości Kaniów, gdzie uderzyła trąba powietrzna. Zrywała dachy jak w filmie katastroficznym.

Tak jak zapowiadali synoptycy IMGW, w niedzielę w Polskę uderzyły ekstremalne zjawiska meteorologiczne. Rozegrały się dramatyczne sceny, które możemy zobaczyć na nagraniach udostępnionych w internecie. W miejscowości Kaniów przeszła trąba powietrzna. Prędkość wiatru wynosiła w porywach sporo ponad 100 kilometrów na godzinę. Wideo z kataklizmu udostępnił na Twitterze m.in.poseł Mirosław Suchoń i ostrzegł, że takie zjawiska będą w naszym kraju występowały coraz częściej. Media i służby podają, że trąba powietrzna uszkodziła ponad 20 domów.

Nagle zaczęło szumieć. Myśleliśmy, że jedzie pociąg. Zobaczyliśmy, że unoszą się śmieci. Uciekliśmy do domu. Pozrywało dachy z domów. Pozrywało dachówki – relacjonuje pani Dominika w rozmowie Kontakt 24.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy Błażej Spychalski poinformował na Twitterze, że sytuacja we wsi Kaniów została opanowana, a na miejscu powołano sztab kryzysowy z wicewojewodą. Wiadomo już, że nikt nie został poważnie ranny.

Wichury, grad, burze i deszcz w Polsce – straszne zniszczenia

Państwowa Straż Pożarna poinformowała w poniedziałek rano, że w ciągu minionej doby aż 1030 z ponad 2 tysięcy interwencji w Polsce było związanych z warunkami pogodowymi. Z-ca dyr. Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, analityk, ekspert w zakresie bezpieczeństwa państwa Grzegorz Świszcz oświadczył, że w kulminacyjnym momencie załamania pogody, bez prądu zostało 22318 domów. W sumie wiatr uszkodził 98 budynków mieszkalnych i 33 budynki gospodarcze. Najbardziej ucierpiały Śląsk, Mazowsze i Podkarpacie.

Grad w Polsce

W wielu regionach spadł też grad. Kule gradu w województwie łódzkim miały rozmiar jajek. Co gorsza, jak podaje Polsat News, zrywane dachy i wyrywane drzewa zablokowały drogi i zerwały liczne linie energetyczne. W miejscach, gdzie wichury zniszczyły dachy, strażacy zajęli się m.in. zabezpieczaniem domów i wypompowywaniem wody. Wiele budynków ma uszkodzone konstrukcje. W miejscowości Jurków w Małopolsce w wyniku wyładowania atmosferycznego zapaliła się elewacja budynku.

Niestety, to jeszcze nie koniec. IMGW wydało już ostrzeżenia i alerty pogodowe dla niemal całej zachodniej Polski. Zagrożenie stanowić będą głównie bardzo intensywne burze z gradem.

Trąba powietrzna w Polsce – kataklizm w miejscowości Kaniów [WIDEO]

Alerty pogodowe od IMGW i pogoda w Polsce
Alerty pogodowe od IMGW i pogoda w Polsce

Źródło zdjęcia:

  • Alerty pogodowe od IMGW i pogoda w Polsce: IMGW-PIB
  • Trąba powietrzna w Polsce – zniszczenia i miejscowość Kaniów: Engin Akyurt from Pixabay
Start rakiety Falcon 9 - NASA i SpaceX odniosą kosmiczny sukces? Previous post Sztuczna inteligencja wszczepiona ludziom? Elon Musk i przełomowy projekt [WIDEO]
Start rakiety Falcon 9 - NASA i SpaceX odniosą kosmiczny sukces? Next post Elon Musk ujawnia kiedy nastąpi kolonizacja na Marsie. Statek Starship już powstaje!