Trąba powietrzna w Polsce. Kataklizm w okolicach Nowego Sącza

Trąba powietrzna w Polsce. Kataklizm i zerwane dachy [WIDEO]

Pogoda oszalała. W Polsce nieopodal Nowego Sącza przeszła potężna trąba powietrzna, uszkadzając ponad 70 domów i budynków gospodarczych, zrywając wiele dachów. Małopolska jest też dewastowana przez gwałtowne burze i grad.

Pogoda w Polsce doskwiera coraz bardziej, kolejne regiony są nawiedzane przez niszczycielskie zjawiska meteorologiczna takie jak burze, ulewy i grad. Tymczasem w czwartek 24 czerwca przez Małopolskę przeszła trąba powietrzna. Jak podał Małopolski Urząd Wojewódzki, najbardziej poszkodowani są mieszkańcy miejscowości Librantowa w gminie Chełmiec oraz Koniuszowa w gminie Korzenna. Wiele domów jest uszkodzonych. Wicewojewoda Ryszard Pagacz zapewnia, że mieszkańcy otrzymali pomoc w postaci noclegów oraz wsparcie psychologiczne. Również premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że poszkodowani przez trąbę powietrzną otrzymają natychmiastowe rządowe wsparcie.

Trąba powietrzna w Polsce. Niszczycielski kataklizm

Jak podaje RMF24.pl, trąba powietrzna w ciągu kilku minut pojawiła się w miejscowościach Librantowa i Koniuszowa, co potwierdził w rozmowie z RMF FM oficer dyżurny małopolskiej straży pożarnej. Wiatr przewracał też zabudowania takie jak blaszane garaże. Dodał, że żywioł zerwał 20 dachów, wyrwał wiele drzew, ale na szczęście nie ma informacji o ofiarach.

W Librantowej po przejściu trąby powietrznej uszkodzonych jest 30 dachów na budynkach mieszkalnych i 28 dachów na budynkach gospodarczych. Jedna osoba została niegroźnie ranna – skaleczyła się blachą. W Koniuszowej uszkodzonych zostało dziewięć dachów na budynkach mieszkalnych i trzy na budynkach gospodarczych – podaje rmf24.pl.

Nie dość, że przez Sądecczyznę przeszła trąba powietrzna, spadł też grad wielkości nawet piłki do tenisa. Świadkowie relacjonują, że wybijał szyby w oknach.

Strzelało strasznie. Zabezpieczyliśmy pokoje, potem polecieliśmy schować się do kotłowni, mąż mówi, żebyśmy zabezpieczyli jeszcze garaże, altankę. No i wychodzimy, i nie mamy już nic. Zabrało nam dach, zabrało nam z ogrodu altanki, grille betonowe, uszkodzone zostały samochody – relacjonowała pani Wioletta dla TVN24.pl

Trąba powietrzna w Polsce [WIDEO]

https://twitter.com/i/status/1408086139735523331

AKTUALNIE ❗ Zerwane dachy, zalane posesje i wiele ulic po przejściu trąby powietrznej oraz burzy z gradem z…

Opublikowany przez 112malopolska.pl Czwartek, 24 czerwca 2021

Źródło zdjęcia: