Filipiny i tajfun Ulysses - trwa ewakuacja, ale problemem staje się koronawirus

Tajfun Ulysses uderzy w Filipiny. Ewakuowali 12 tysięcy osób

Potężny tajfun Ulysses (Vamco) już sieje zniszczenie na Filipinach, chociaż nie dotarł jeszcze do lądu. Ludzie stłoczeni są w centrach ewakuacyjnych, gdzie może dojść do licznych zakażeń koronawirusem.

Filipiny przygotowują się na nadejście niszczycielskiego kataklizmu. U wybrzeży utworzył się tajfun Ulysses i przybiera na sile. Służby ostrzegają, że żywioł uderzy w ląd nad wyspami Polillo i kontynentalnym Quezon między środą wieczorem a wczesnym czwartkiem. Wydano już ostrzeżenia, ponieważ możliwe są osunięcia ziemi, powodzie i szkody wiatrowe. Już teraz wiele rejonów jest zalanych przez ulewne deszcze, a drogi są nieprzejezdne z powodu powalonych drzew i zerwanych linii wysokiego napięcia.

Tajfun Ulysses na Filipinach

Don Culvera z f Camarines Norte’s Incident Management Team powiedział mediom, że tajfun narobił już większość szkód niż poprzednie tajfuny  Quinta i Rolly, Zwrócił jednak uwagę, że Filipiny wyciągnęły wnioski po poprzednich kataklizmach i m.in. wcześniej była już gotowa lista osób do ewakuacji, które mieszkają na terenach potencjalnie zagrożonych.

Potwierdzono, że jest już pierwsza ofiara śmiertelna kataklizmu. To 68-letni mężczyzna, który zginął na dachu swojego domu. Nie podano szczegółów jak dokładnie była przyczyna śmierci. Jest też coraz więcej osób zaginionych.

Straż przybrzeżna potwierdza, że portach utknęło ok. 2000 osób, w tym dostawcy, pasażerowie i kierowcy. Jak donosi CNN Business, od wtorku trwa wielka ewakuacja i do tej pory w centrach ewakuacyjnych przed kataklizmem ukryło się ok. 12 tys. osób. Służby starają się zachować zasady bezpieczeństwa, by nie dochodziło w nich do zakażeń COVID-19.

Jak podaje portal Fani Pogody, oko cyklonu próbuje uformować się na północ od Caramoan. Południowa krawędź rozwijającej się ściany ocznej oddziałuje obecnie na północne nadmorskie miasta Caramoan, Siruma i Caramoan w CamSur oraz Catanduanes.

Prognozy zakładają, że tajfun Ulysses w ciągu najbliższej doby będzie podążał na zachód z prędkością 21 km/h do przodu i będzie nadal się nasilał, stając się tajfunem kategorii 2 przed nadejściem nad wyspę Polillo.

Philippine Atmospheric, Geophysical and Astronomical Administration (PAGASA) podaje, że do tej pory podmuchy wiatru osiągały prędkość maksymalnie 155 kilometrów na godzinę. Prawdopodobnie osiągnie jednak prędkość 170-200 kmh.

Tajfun Ulysses na Filipinach [WIDEO]

Źródło zdjęcia: