Wołodymyr Zełenski i wywiad dla BBC. Prezydent Ukrainy Ostrzega, że Putin przygotowuje Rosjan na  ewentualne użycie broni jądrowej.

Zełenski w BBC: Putin przygotowuje Rosję na wojnę atomową

Wołodymyr Zełenski i wywiad dla BBC. Prezydent Ukrainy wyzwa do nałożenia kolejnych sankcji na Rosję. Ostrzega, że Władimir Putin przygotowuje rosyjskie społeczeństwo na ewentualne użycie broni jądrowej przeciwko Ukrainie i rozpętania III wojny światowej.

Wołodymyr Zełenski udzielił BBC wywiadu, w którym zaapelował o nałożenie kolejnych sankcji na Rosję. Jego zdaniem działania przeciwko rosyjskiemu reżimowi powinny być podjęte natychmiast, ponieważ „Putin stanowi zagrożenie dla całej planety”. Zajęcie elektrowni atomowej w Zaporożu nazwał „pierwszym krokiem”.

Zełenski ostrzega przed atakiem jądrowym na Ukrainę

Zdaniem Zełenskiego, trzeba zrobić wszystko by Rosjanie opuścili zaporoską elektrownię atomową. Twierdzi, że skuteczny okaże się pakiet sankcji bolesny dla rosyjskiej gospodarki. Podkreślił jednak, że nie nawołuje do zbrojnego ataku na terytorium Rosji. Odpowiedział tym samym na insynuacje Siegieja Ławrowa, który ogłosił, że Ukraina zmierza do rozpętania wojny nuklearnej.

Zełenski podkreśla, że sankcje powinny uderzyć w rosyjskie społeczeństwo, bo to właśnie jego najbardziej boi się Putin. Uważa, że tylko zwykli Rosjanie mogą odsunąć Putina od władzy.

Zaczynają przygotowywać swoje społeczeństwo. To jest bardzo niebezpieczne. Nie są gotowi, by to zrobić, by jej użyć. Ale zaczynają to komunikować. Nie wiedzą, czy jej użyją, czy nie. Myślę, że niebezpieczne jest samo mówienie o tym – powiedział Zełenski.

Zełenski ostrzega, że wygranie wojny przez Rosję będzie oznaczało III wojnę światową. Jest zdania, że Putin nie cofnie się przed użyciem rosyjskiego arsenału nuklearnego.

Jeśli Rosja zniszczy Ukrainę i wygra tę wojnę, będzie to początek wielkiej tragedii światowej. Myślę, że będzie to początek III wojny światowej, bo przecież wiemy, że byłoby to możliwe. Uważam to za bardzo straszny scenariusz dla świata – ostrzega prezydent Ukrainy w BBC.

USA ostrzegają przed “perspektywą apojkalipsy”

Czy rzeczywiście Putin zdecyduje się uderzyć taktyczną bronią jądrową w terytorium Ukrainy? Zdaniem Joe Bidena, jeśli Putin użyłby broni atomowej, nawet o niskiej mocy, wybuchałby III wojna światowa i „globalna zagłada”, „armagedon” oraz „perspektywa apokalipsy”. Ostrzegł, że „ryzyko nuklearnego armagedonu” jest najwyższe od czasu kryzysu kubańskiego z 1962 roku”.

Rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder 6 października powiedział jednak, że „Ministerstwo obrony USA nie otrzymało żadnych informacji, które wskazywałyby, że przywódca Rosji Władimir Putin zdecydował się zrealizować groźby użycia broni jądrowej w wojnie z Ukrainą”.

Nie mamy żadnych informacji, które skłoniłyby nas do zmiany naszego stanowiska w zakresie strategicznego odstraszania i nie mamy żadnej oceny wskazującej, że prezydent Putin zdecydował się na użycie broni jądrowej. USA nadal skupiają się na wspieraniu Ukrainy w walce z rosyjską agresją  – zapewnia Patrick Ryder. (Radio ZET)

Źródło zdjęcia: