Joe Biden i Kamala Harris kontra prawo do posiadania broni w USA - zapowiadają nowe przepisy i zmiany legislacyjne

Joe Biden ograniczy dostęp do broni w USA. CNN: “Społeczny gniew”

Biden znów chce ograniczyć prawo do posiadania broni w USA i w czwartek 8 kwietnia przedstawi propozycje zmian legislacyjnych. W tej sprawie podzieleni są nie tylko amerykańscy obywatele, ale też demokraci w Senacie. Czy ostatnie strzelaniny USA wpłyną na nastroje społeczne?

Joe Biden już jakiś czas temu wyzwał Kongres, by pilnie ograniczyć prawo do posiadania broni w USA. Nie muszę czekać kolejnej minuty, kolejnej godziny, by podjąć rozsądne działania, które w przyszłości ocalą życia – zapowiadał prezydent USA, wzywając Senat do zajęcia się lukami prawnymi. Rywal Donalda Trumpa proponował m.in. wprowadzenie nowych przepisów dotyczących zakazu sprzedaży broni szturmowej i magazynków o dużej pojemności oraz zobowiązanie sprzedawców broni do dokładniejszej kontroli osób kupujących broń.

Joe Biden kontra prawo do posiadania broni w USA

Jak podaje CNN, temat wrócił i w czwartek 8 kwietnia Joe Biden ma podać konkrety dotyczące zaostrzenia przepisów związanych z posiadaniem i kupowaniem broni w USA. Stacja podaje jednak, że „będzie to mniej zmian, niż prezydent deklarował wcześniej”.

Zaostrzenie przepisów ma przede wszystkim sprawić, że broń nie będzie trafiała w ręce przestępców. Administracja Joe Bidena chce także przeznaczenia znaczących środków finansowych na kampanie społeczne piętnujące przemoc. Przedstawiciele prezydenta USA twierdzą, że zapowiadane zmiany będą jedynie „pakietem początkowym” i wkrótce Joe Biden zaproponuje więcej propozycji legislacyjnych.

Zaostrzenie przepisów dotyczących posiadania broni w USA

CBS News ujawnia, że jak na razie Joe Biden chce m.in. ograniczyć rozprzestrzenianie się broni samodzielnie wykonanej przez obywateli oraz uregulować prawnie sprzedaż części do produkcji takiego uzbrojenia, które może kupić online. Co więcej, Biden chce, by członkowie rodzin oraz agencje rządowe poprzez złożenie wniosku do sądu, mogły bez problemu odebrać komuś prawo do posiadania broni, jeśli taka osoba może stanowić zagrożenie.

Jak podaje CNN, przeszkodą na drodze do wprowadzenia zmian jest podzielony Senat, dlatego Biden jak na razie zaproponuje ograniczoną liczbę propozycji zaostrzenia przepisów. Amerykańskie media przypominają również, że Biden od dekad walczy o ograniczenia prawa do posiadania broni w Stanach Zjednoczonych i przykładowo w 1994 roku udało mu się wywalczyć ograniczenia w sprzedaży broni szturmowej.

Amerykańskie media zwracają uwagę, że Biden może spotkać się także ze sprzeciwem społecznym. W 2018 roku 67% obywateli uważało, że przepisy dotyczące posiadania broni powinny być zaostrzone. W 2020 roku było to już 57% obywateli. Czy ostatnie strzelaniny w USA odmienią poglądy Amerykanów dotyczące posiadania broni?

Demokraci w Kongresie opracowują strategię ograniczenia dostępu do broni, mając nadzieję, że uda im się wykorzystać społeczny gniew po ostatnich strzelaninach w USA – podaje CNN.

Kamala Harris i broń w USA

Wiceprezydent Kamala Harris w telewizji CBS zaapelowała o jak najszybsze zmiany w prawie dotyczącym posiadania broni. Niedawno zwróciła się do demokratów w Senacie, by zgodnie zagłosowali za zaostrzeniem przepisów. Podkreśliła, że możliwy jest dekret prezydenta w tej sprawie, ale przyjęcie stosownego prawa przez Kongres spowoduje, że przepisy dotyczące sprzedaży broni będą trwałe. Jej zdaniem, w Stanach Zjednoczonych powinny obowiązywać ujednolicone i uniwersalne zasady sprawdzania osób ubiegających się o pozwolenia na broń bądź jej zakup.

Źródło zdjęcia: