Wiceminister finansów Piotr Patkowski: koronawirus, rekompensaty i pieniądze

Wiceminister finansów Patkowski: “dzięki obostrzeniom Polacy są bogatsi”. Dobry koronawirus?

Koronawirus w Polsce to codziennie rosnąca liczba zakażeń i zgonów, a polska gospodarka przez obostrzenia przeżywa bolesny kryzys. Tymczasem wiceminister finansów Piotr Patkowski uważa, że przez zamykanie gospodarki Polacy mają więcej pieniędzy i najwyraźniej powinni skakać z radości. Teoria ekonomii w jego wydaniu robi wrażenie…

Koronawirus w Polsce niszczy nie tylko zdrowie Polaków, ale cierpi także gospodarka. Nadciąga narodowa kwarantanna, wprowadzane są nowe obostrzenia, przepisy i kolory stref. Tymczasem kolejne firmy i branże padają. Okazuje się, że… to bardzo dobrze! Tak przynajmniej twierdzi wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Koronawirus, wiceminister finansów i cudowne obostrzenia

Deklaracja wiceministra padła podczas debaty zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Patkowski powiedział podczas niej, że konsumenci nie odczuli negatywnego wpływu pandemii na swoje portfele.

Jak podaje Radio Zet, Piotr Patkowski chwali obostrzenia i zamykanie przedsiębiorstw. Uważa, że w ten sposób Polacy mają w portfelach więcej pieniędzy, niż zazwyczaj. Zwraca uwagę, że skoro są zamknięte kina, siłownie, restauracje, teatry i baseny, to Polacy stali się bogatsi, bo nie mają gdzie wydawać zgromadzonych środków finansowych.

W tym momencie więc konsument ma czasami większą kwotę do dyspozycji, jeśli nie stracił pracy – uświadomił Polaków Patkowski.

Jak przypomina radiozet.pl, wiceminister finansów zachęcał niedawno również, by przedsiębiorcy, którzy nie dają sobie rady z prowadzeniem firmy w czasie pandemii, dokonali przebranżowienia. Jest to podobno rozwiązanie jak najbardziej słuszne i wpisane nawet w poczet 10 działań antykryzysowych ogłoszonych przez rząd.

Kredyty hipoteczne i wsparcie od rządu

Patkowski przyznał, że rząd nie ma planów organizowania pomocy dla Polaków dotkniętych przez pandemię COVID-19. Zwrócił jednak uwagę, że rząd PiS zamierza jednak bacznie monitorować m.in. spłacanie rat kredytów hipotecznych. Jeśli okaże się, że Polacy mają problemy z wywiązywaniem się ze zobowiązań, wówczas rząd może zdecydować się na interwencję.

Kim jest Piotr Patkowski?

Jak podaje Ministerstwo Finansów, Piotr Patkowski ukończył studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. To również założyciel lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, Wiceprzewodniczący Rady Polskiego Instytutu Ekonomicznego członek Zarządu Głównego i Komisji Rewizyjnej. W 2016 r. został honorowym członkiem tej organizacji.

Był członkiem Gabinetu Politycznego wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Następnie został doradcą Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. W 2016 roku pracował w Biurze Prawnym Ministerstwa Energii. W latach 2018-2020 dyrektor Departamentu Oceny Skutków Regulacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

A może do Ministerstwa Finansów przydzieliła go po prostu Tiara Przydziału?


Źródło zdjęcia: