Korea Północna i pranie brudnych pieniędzy - Kim Dzong Un oszukał amerykańskie banki?

Jak Korea Północna zdobywa pieniądze? Międzynarodowa afera ujawniona!

Kim Dzong Un opływa w luksusy, przeprowadza kolejne testy rakiet balistycznych i topi miliony w bezsensownych inwestycjach. Skąd Korea Północna bierze na to pieniądze? Media ujawniły międzynarodową aferę i pokazały jak północnokoreański komunistyczny reżim zdobywa środki finansowe. Czy amerykańskie banki wiedziały, że odbywa się w nich pranie brudnych pieniędzy?

Korea Północna zdołała ominąć nałożone na nią sankcje. Zdobywała środki finansowe poprzez pranie brudnych pieniędzy na międzynarodową skalę? Jak pisze NBC News, ujawniono tajne dokumenty, z których wynika, że Kim Dzong Un zdołał mimo sankcji korzystać z międzynarodowych finansów. Środki napływały m.in. z USA.

Korea, pranie pieniędzy i amerykańska bankowość

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez CNBC, Korea Północna przez ostatnie lata wykorzystywała firmy-słupy, mając wsparcie m.in. chińskich podmiotów. Za ich pomocą przepuszczano pieniądze przez  banki w Nowym Jorku. „Firmy krzaki” powstawały czasem nawet w kilkugodzinnym odstępie, a transakcje wyglądały na podejrzane. Jakimś cudem nikt jednak nie zwrócił na nie uwagi. Niektóre podejrzane firmy były rejestrowane np. w Kambodży, co powinno zaalarmować pracowników banków.

Banki pozwalały na podejrzane transakcje, chociaż media biły na alarm, że wskazane firmy robiły interesy z Koreą Północną – podaje nbcnews.com.

NBC News wyjaśnia, że banki i finansowe instytucje składają służbom raporty o podejrzanych działaniach finansowych, ale te dokumenty nie są traktowane jako dowody na przestępstwa finansowe. Raporty są szczególnie utajnione i silnie chronione, zarówno przez instytucje bankowe jak i władze.

Kim Dzong Un pierze brudne pieniądze w USA

Jak ujawniła media, przez ostatnich kilka lat Korea Północna mogła wyprać w amerykańskich bankach nawet 174 miliony dolarów. Ofiarą północnokoreańskich oszustów miały paść m.in. JPMorgan i Bank of New York Mellon. Eric Lorber z Treasury Department, który w rządzie Donalda Trumpa odpowiada za sankcje nałożone na Koreę Północą, uważa, że to nie było tylko pranie brudnych pieniędzy, a raczej ”skoordynowany atak na amerykański system finansowy, prowadzony przez dłuższy okres i za pomocą wyrafinowanych metod”.

Te dokumenty wyjaśniają, jakim cudem Korea Północna ominęła wszystkie nałożone sankcje – twierdzi Hugh Griffiths z UN Panel of Experts.

Dane bankowe i bezpieczeństwo

Jak informuje CNBC, ujawnione dokumenty są dziełem FinCEN Files, czyli wspólnego projektu International Consortium of Investigative Journalists, BuzzFeed News, NBC News oraz ponad 400 dziennikarzy z całego świata.  The Treasury Department’s Financial Crimes Enforcement Network krytykuje ujawnienie sensacyjne dokumentów i twierdzi, że sprawą powinien zająć Departament Sprawiedliwości

Tymczasem eksperci zwracają uwagę, że ujawnienie dokumentów przez media stawia w niekorzystnym świetle bezpieczeństwo danych bankowych. To przecież dziennikarze zdołali dotrzeć do tajnych i wewnętrznych informacji bankowych. To również dowód na bezradność USA i innych krajów, które bezskutecznie nakładają sankcje na Koreę Północną.

Źródło zdjęcia:

  • Korea Północna i pranie brudnych pieniędzy – Kim Dzong Un oszukał amerykańskie banki?: Facebook/Editorial vocab