Nowy taryfikator mandatów. Wyższe mandaty, punkty karne i przedawnienie

Nowy taryfikator mandatów 2022. “Ukrócić cwaniactwo”

Ile wynosi wysokość mandatu za przekroczenie prędkości? Znacznie więcej, niż myślicie!  Od soboty 17 września 2022 roku wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów. Punkty karne i mandaty będą bardziej bolesne dla kierowców.

Mandat za przekroczenie prędkości i punkty karne mają być dotkliwsze dla kierowców. Od dzisiaj obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka w programie “Gość Wydarzeń w Polsat News wyjaśnił, że wyższe mandaty i nowe przepisy mają „ukrócić cwaniactwo” na polskich drogach.

Nowy taryfikator mandatów. Jak zmieniają się mandaty i punkty karne?

Kierowców od soboty czekają nie tylko wyższe mandaty. Od teraz punkty karne będą się kasowały dopiero dwa lata po zapłaceniu mandatu, a  nie rok po wykroczeniu. Co więcej, do tej pory za wykroczenie można było otrzymać maksymalnie 10 punktów karnych. Od dzisiaj można za wykroczenie dostać nawet 15 punktów karnych.

Zdaniem Mariusza Ciarki, nowy taryfikator mandatów przyniesie rezultaty podobne jak zaostrzenie kar wprowadzone od 1 stycznia. Zapewnia, że dzięki wyższym mandatom zwiększy się bezpieczeństwo na polskich drogach. Nowy taryfikator mandatów wchodzący w życie w sobotę to drugi etap zmian wynikających z nowelizacji prawa o ruchu drogowym.


192 wypadki drogowe mniej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku, ponad 250 rannych i o prawie 200 mniej ofiar śmiertelnych mniej. Można tu też przytoczyć spadek liczby przekroczeń prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Ten wskaźnik spadł o 40 proc. Kierowcy mają na uwadze to, że mogą zapłacić większy mandat i stracić prawo jazdy – powiedział Ciarka w Polsat News.

Nowy taryfikator mandatów uderzy kierowców po kieszeniach. Jak wyjaśnia Interia, dwukrotnie wzrosły kary za m.in. przekroczenie dopuszczalnej prędkości (powyżej 31 km/h), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie i wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła.

Wyższe stawki dotyczą np. przekroczenia prędkości: 

 • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych
 • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
 • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
 • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
 • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych


Podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
 • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych /  recydywa: 3000 złotych;
 • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
 • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
 • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych /  recydywa: 5000 złotych.

Od soboty policja może przyznać kierowcy 15 pkt punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia, za które grożą także najwyższe stawki mandatów. Chodzi m.in. za zignorowanie lub niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej lub osób kierujących ruchem, ale także za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym wchodzącym na pasy lub na nich już będącym oraz za przekroczenie prędkości powyżej 71 km/h – informuje Interia.pl.
Źródło zdjęcia:

 • Nowy taryfikator mandatów. Wyższe mandaty, punkty karne i przedawnienie: Alexa from Pixabay