Wielka Brytania szykuje się na pogrzeb królowej Elżbiety II. Ruszyła operacja London Bridge

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Informacje i harmonogram

W poniedziałek 19 września odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II. Wiadomo już jaki będzie harmonogram pożegnania brytyjskiej monarchini i gdzie zostanie pochowana. Wielka Brytania szykuje się na historyczne i niezwykłe wydarzenie.

W poniedziałek 19 września odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II. Jest to pierwszy pogrzeb państwowy w Wielkiej Brytanii od 1965 roku po śmierci Sir Winstona Churchilla. Ceremonia była przygotowywana od dawna w ramach operacji London Bridge. Jak więc będą przebiegały uroczystości pogrzebowe?

Transmisje z pogrzebu będą prowadziły BBC, Sky oraz ITV. W wielu miejscach w kraju będą umieszczone ekrany na których poddani będą oglądali pogrzeb. Transmisję będzie można również oglądać również w kinach i pubach w Wielkiej Brytanii.

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Najważniejsze informacje i harmonogram

Brytyjskie media informują, że o godzinie 7:30 czasu polskiego Drzwi Westminster Hall w Izbie Parlamentu, gdzie leży trumna z ciałem królowej Elżbiety II, zamkną się dla publiczności. Kwadrans przed 12:00 królewski orszak wyruszy z pałacu do Opactwa Westminsterskiego, skąd trumna królowej Elżbiety II będzie wieziona powozem. Towarzyszyć jej będą m.in. muzycy z zespołu królewskich marines i żandarmów.

Członkowie rodziny królewskiej, w  tym król Karol III i książę William, podążą za karetą.

Najbardziej widocznym rozróżnieniem jest to, że podczas pogrzebu państwowego lawetę armaty, na której jest trumna, ciągną marynarze, a podczas pogrzebu ceremonialnego – konie. Różnicą jest też to, że organizacją tego pierwszego zajmuje się lord marszałek, który jest jednym z dziewięciu pełniących obecnie głównie funkcje ceremonialne wielkich urzędników państwowych, zaś drugiego – lord szambelan będący najwyższym urzędnikiem na dworze królewskim – podaje Onet.pl.

Trumna z królową Elżbietą o 11:52 znajdzie się u bram Opactwa Westminsterskiego. Zostanie wniesiona do środka. Na królową będzie tam czekał m.in. cesarz Japonii Naruhito wraz z małżonką, prezydenci Francji i Izraela, pary monarsze z Belgii, Hiszpanii czy Szwecji oraz prezydent USA Joe Biden. W sumie w pogrzebie królowej weźmie udział około 2000 gości, w tym 500 zagranicznych dygnitarzy. Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda.

Brytyjska Izba Gmin odmówiła chińskiej delegacji udziału w pożegnaniu monarchini w Westminster Hall.

Dwie minuty ciszy dla królowej i niezwykła trumna

W samo południe rozpocznie się ceremonia prowadzona przez dziekana Westminsteru Davida Hoyle’a, w której znajdą się odczyty i modlitwy przywódców politycznych i religijnych. Przemówi także nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. O 12:55 zostaną ogłoszone dwie minuty ciszy.

Trumnę brytyjskiej władczyni 32 lata temu wykonała rodzinna firma Leverton & Sons z Camden Town w północnej części Londynu. Zrobiono ją z rzadkiego gatunku dębu angielskiego, wyłożono ołowiem i dodano mosiężne okucia. Może ważyć nawet ćwierć tony. Taki ciężar zdoła unieść ośmiu wojskowych – przypomina Gazeta.pl.

O godzinie 13:00 zabrzmi hymn narodowy Wielkiej Brytanii (“God Save the King”) oraz lament królowej w wykonaniu pipera grającego na dudach. W asyście dzwoniącego Big Bena rozpocznie się procesja ulicami Londynu, która minie m.in. Broad Sanctuary, Parliament Square, Whitehall, Horse Guards Parade, Horse Guards Road, The Mall oraz Constitution Hilll.

Gdzie zostanie pochowana królowa Elżbieta II?

O godzinie 14:00 czasu polskiego królowa Elżbieta II dotrze do Wellington Arch w Londynie i trafi do karawanu. Wraz z rodziną królewską wyruszy do Windsoru, a tam rozpocznie się tam przeniesienie trumny królowej do kaplicy św. Jerzego. O 17:00 w kaplicy rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Poprowadzi je dziekana Windsoru, a błogosławieństwa królowej udzieli arcybiskup Canterbury.

20:30: Królowa Elżbieta II zostanie złożona na spoczynek podczas prywatnej ceremonii w King George VI Memorial Chapel na zamku Windsor. Zostanie pochowana razem ze swoim zmarłym mężem, księciem Filipem – informuje Onet.pl.

Źródło: https://www.gov.uk/

Źródło zdjęcia:

Japonia kontra tajfun Nanmadol. Ewakuacja milionów osób przed kataklizmem Previous post Tajfun Nanmadol uderzył w Japonię. “Ewakuacja 7 mln ludzi”
Królowa Elżbieta II i jej ulubione jedzenie. Dieta królowej to sposób na długowieczność? Next post Królowa Elżbieta II od kuchni. Kucharz ujawnił co lubiła jeść