Sztuczna inteligencja i kolejne problemy. Autonomiczny dron w Libii zaatakował żołnierzy

Autonomiczny dron sam zaatakował ludzi. Sztuczna inteligencja coraz większym zagrożeniem?

Czy sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla człowieka? Autonomiczny dron wojskowy STM Kargu-2 zaatakował żołnierzy bez zgody człowieka. Czy wkrótce ziści się scenariusz z filmu Terminator?

Sztuczna inteligencja rozwija się w zawrotnym tempie, przez co nie tylko fascynuje, ale również budzi niepokój. Czy rzeczywiście może stanowić zagrożenie? Naukowcy ostrzegali niedawno, że może dojść do konfliktu ludzi z maszynami. Tymczasem ujawniono, że w marcu 2020 roku turecki autonomiczny dron STM Kargu-2 zaatakował wycofujących się żołnierzy podczas wojny domowej w Libii. Zdarzenie opisano w raporcie przygotowanym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ ds. Libii. Jest to pierwszy udokumentowany przypadek ataku autonomicznego drona tego typu.

Sztuczna inteligencja i autonomiczne uzbrojenie. Atak drona

Jak czytamy na łamach Futurism.com, w raporcie nie uwzględniono informacji, czy autonomiczny dron doprowadził do śmierci któregoś z żołnierzy. Zwrócono jednak uwagę, że rozwój sztucznej inteligencji wkroczył w etap, w którym nadzór człowieka nie jest potrzebny do prowadzenia wojen i zabijania.

We wspomnianym raporcie opisano, że dron trzymał się jednej pozycji do  momentu wykrycia celu. Opisywany jest jako „powietrzna mina”, która atakuje cel jeśli ten zbliży się na odpowiednią odległość. Atak następuje bez nadzoru operatora drona, a likwidacja celu jest automatyczna.

Konwoje logistyczne i wycofujące się siły Haftar Affiliated Forces były regularnie atakowane przez niezidentyfikowane pojazdy powietrzne lub autonomiczne uzbrojenie takie jak dron STM Kargu-2 – podano w raporcie. (Futurism.com)

Czy sztuczna inteligencja to zagrożenie dla ludzkości?

Liczne źródła zwracają uwagę na coraz większe użycie autonomicznych dronów do zabijania, w które inwestują USA, Chiny, Rosja i Wielka Brytania. Eksperci zwracają uwagę, że działanie takie sprzętu bojowego łamie zasady etyki. To dlatego ONZ starało się poprzez międzynarodowe traktaty zakazać stosowania autonomicznych systemów uzbrojenia. Badacz i specjalista w tematyce uczenia maszynowego MIT Max Tegman zwraca uwagę, że  produkcja zabójczych robotów staje się masowa i nie jest to w interesie ludzkości. Jego zdaniem, to czas, gdy światowi przywódcy zajęli się tym problemem.

Może być skuteczny przeciwko statycznym lub ruchomym celom dzięki swoim rodzimym możliwościom przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym oraz algorytmom uczenia maszynowego wbudowanym w platformę. – opisuje działa drona STM Kargu-2 jego twórca.  (pcworld.com)

😡 🇹🇷Թուչքիան բացեց «Պանդորայի արկղը» ՝ անօդաչուներին թույլ տալով «իրենց կամքով» գրոհել թիրախները. Փորձագետներն…

Opublikowany przez Armena Shaha Poniedziałek, 31 maja 2021
https://stanwiedzy.pl/technologia/elon-musk-sztuczna-inteligencja-rozoj-zagrozenia/

Źródło zdjęcia: