ztuczna inteligencja to zagrożenie dla ludzkości? Obecna technologia jest za słaba, by powstrzymać SI

Sztuczna inteligencja kontra ludzkość. Naukowcy ocenili, czy mamy szansę wygrać

Sztuczna inteligencja rozwija się w zawrotnym tempie. Czy Terminator, Ex Machina, Cyberpunk 2077 i Matrix staną się faktem? Kolejni eksperci ostrzegają, że super inteligenta SI może stanowić zagrożenie dla ludzkości. Badacze z Towarzystwa Maxa Plancka i Elon Musk biją na alarm i oceniają nasze szanse w starciu ze sztuczną inteligencją.

Sztuczna inteligencja to zagrożenie dla człowieka – takie ostrzeżenie słyszymy od lat, a strach podsycają filmy i gry komputerowe. O tym, że SI może doprowadzić do upadku naszej cywilizacji, ostrzegał również Stephen Hawking. Tym razem przed rozwojem sztucznej inteligencji przestrzegają naukowcy z prestiżowego Towarzystwa Maxa Plancka w Europie.

Sztuczna inteligencja, technologia i zagrożenia

Naukowcy uważają, że nasza obecna technologia, nie pozwala na kontrolowanie sztucznej inteligencji, która chciałaby zniszczyć lub uratować ludzkość. Na łamach „Journal of Artificial Intelligence Research” sugerują, by już teraz szukać rozwiązań, które określili jako „algorytm powstrzymujący”. Zdaniem ekspertów, konieczne jest stworzenie symulacji potencjalnych zagrożeń ze strony SI, by zapobiec jej działaniom na niekorzyść człowieka.

Superinteligentna maszyna, która kontroluje świat, brzmi jak science fiction. Istnieją jednak już maszyny, które wykonują istotne zadania niezależnie, a programiści nie wiedzą, jak się tego nauczyły. Powstaje zatem pytanie, czy w pewnym momencie mogłoby to stać się niekontrolowane i niebezpieczne dla ludzi? – powiedział współautor badania Manuel Cebrian. (interestingengineering.com)

Elon Musk ostrzega przed sztuczną inteligencją

Czy zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji jest aż tak realne?  Zdaniem ekspertów z Towarzystwa Maxa Plancka w Europie, „niebezpieczeństwo jest tuż za rogiem”. Co więcej, ruszyły już takie inicjatywy jak  m.in. Stop Killer Robots, którą wspiera Elon Musk.

Czy człowiek może powstrzymać wrogą sztuczną inteligencję? Zdaniem Elona Muska, chociaż nad tym zagadnieniem pracują najlepsi naukowcy na świecie, to “względem super inteligentnych maszyn przyszłości, będą mieli inteligencję szympansa”. Jednocześnie Musk sam zapowiada, że pracuje nad podłączeniem mózgu do komputera i wszczepianiem ludziom sztucznej inteligencji. Co gorsza, kolejne kraje stawiają na autonomiczne uzbrojenie oparte na sztucznej inteligencji, które może zabijać bez kontroli człowieka.

To co postrzegamy jako sztuczną inteligencję, nie jest zdolne do emancypacji. Maszyny są nieświadome, pozbawione woli i jakiejkolwiek samodzielności działania. Nic nie wskazuje, by miało się to szybko zmienić.  Lęk przed buntem maszyn jest więc mniejszy niż ten ogólnospołeczny – podkręcany przez popkulturę. Hollywood lubi straszyć robotami – uspokaja dr Aleksandra Przegalińska. (Focus.pl)

Źródło zdjęcia: