Adolf Eichmann i nowe informacje o złapaniu nazistowskiego zbrodniarza

Jak został złapany Adolf Eichmann? Po 60 latach ujawniono nowe informacje o polowaniu na zbrodniarza

Historia II wojny światowej i polowanie na nazistów – po 60 latach na jaw wychodzą nowe fakty. Jak naprawdę został namierzony Adolf Eichmann? Opublikowano właśnie nowe ustalenia i informacje o zdemaskowaniu nazistowskiego zbrodniarza.

Adolf Eichmann, jeden z największych niemieckich zbrodniarzy, został schwytany i postawiony przed sądem w 1960 roku. Do tej pory podawano, że to Mosad wyśledził w Argentynie koordynatora “ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Dziennikarze „Sueddeutsche Zeitung” właśnie ujawnili, jak doszło do jego pojmania i kto tak naprawdę przyczynił się do zdemaskowania potwora odpowiedzialnego za Holocaust. Uzyskali nowe informacje, prowadząc śledztwo oparte na  listach i dokumentach rodzinnych. Analizowali też archiwa kościelne i państwowe. Okazało się, że do namierzenia Eichmanna przyczynił się pozostający w cieniu Gerhard Klammer.

Adolf Eichmann wydany przez Niemca. To Klammerowi Mosad zawdzięcza sukces

Gerhard Klammer to absolwent geologii Uniwersytetu w Getyndze, który wyjechał z Niemiec do Argentyny w styczniu 1950 roku. Jako student obejrzał film o obozach koncentracyjnych i niemieckich zbrodniach z okresu II wojny światowej. Młody Niemiec był wstrząśnięty i to zdecydowało, że postanowił opuścić rodzinny kraj, wstydząc się jego historii.

Klammer w Argentynie zatrudnił się w firmie projektowo-budowlanej Capri. Okazało się, że ta firma była związana z niemieckimi nazistami, którzy dzięki siatce swoich kontaktów pomogli Eichmannowi przedostać się z Europy do Argentyny. Klammer dowiedział się również, że jego koledzy z pracy byli nazistami posługującymi się fałszywymi dokumentami.

Wrócił do Niemiec w 1957 roku, podejmując zatrudnienie w firmie przemysłowo-obronnej. Zdecydował się jednak ujawnić zaprzyjaźnionemu małżeństwu Pohlów, że w Capri pracowali naziści, a zatrudniony tam Ricardo Klement to tak naprawdę Adolf Eichmann. Klammer i Pohlowie postanowili tę informację przekazać władzom. Nie wystarczyło jednak po prostu pójść na policję i powiedzieć “wiemy gdzie jest Eichmann”.

Jak wyjaśnia “SZ”, za czasów rządów Konrada Adenauera “zainteresowanie schwytaniem Eichmanna było niewielkie, ponieważ nikt nie był w stanie oszacować, co i o kim opowie, gdyby pozwolono mu wystąpić w sądzie. Eichmann był międzyresortowym kontaktem Heydricha i Himmlera w sprawach mordowania Żydów. Całe sądownictwo federalne, podobnie jak Biuro Policji Kryminalnej i służba wywiadowcza, były wówczas pełne byłych esesmanów, towarzyszy SS-Obersturmbannfuehrera Eichmanna” – pisze Polsat News.

Klammer poprosił o pomoc właśnie Pohla, ponieważ ten został w 1956 roku jednym z pierwszych pastorów wojskowych w nowo utworzonej Bundeswehrze. Jego przełożonym był biskup polowy Hermann Kunst, przedstawiciel Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. To właśnie Kunst przekazał informacje o Eichmannie do prokuratora generalnego Hesji Fritza Bauera – socjaldemokraty żydowskiego pochodzenia, który od dawna chciał namierzyć niemieckiego zbrodniarza. Bauer w 1959 roku dotarł do Isera Harela, szefa Mosadu, ujawniając mu m.in. adres domu Eichmanna w Argentynie oraz zdjęcie pracowników Capri. 6 miesięcy później Mosad ogłosił schwytanie Eichmanna, a jego proces ruszył  w kwietniu 1961 roku. Warto przypomnieć, że na początku 2011 roku niemiecka prasa ujawniła, iż wywiad RFN znał miejsce pobytu Eichmanna już osiem lat przed jego schwytaniem w 1960 roku, lecz zataił tę informację.

Gerhard Klammer zmarł w 1982 roku, a Pohl w 1996 roku. To właśnie ich potomkowie udostępnili niemieckim dziennikarzom dokumenty. Zrobili to jednak pod warunkiem, że nie zostaną zidentyfikowani.

Kim był Adolf Eichmann?

Adolf Eichmann to członek SS, SD i Gestapo oraz jeden z głównych architektów Holokaustu. Odpowiadał za organizację transportów Żydów do gett i obozów zagłady, a także był wykonawcą planu ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej (Endlösung der Judenfrage), którego działania przyczyniły się do unicestwienia 5-6 mln ludzkich istnień.  Co ciekawe, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej planował w jakim tempie można przeprowadzić przymusową emigrację Żydów do Palestyny lub do innego kraju. 

Po II wojnie światowej przebywał najpierw w amerykańskich obozach jenieckich, gdzie nie odkryto jego tożsamości. Udało mu się w końcu zbiec do Argentyny. Po schwytaniu Adolf Eichmann, w przebraniu pracownika linii lotniczych El-Al i pod wpływem narkotyków, został przewieziony specjalnym samolotem do Izraela. Został skazany za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne, a następnie powieszony w nocy 31 maja 1962 roku w izraelskiej Ramli. Na chwilę przed śmiercią poprosił jeszcze o kieliszek wina. Egzekucję prowadził Shalom Nagar.


SS-obersturmbannfuehrer Adolf Eichmann jako szef wydziału żydowskiego w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) odpowiadał za realizację wspomnianego “ostatecznego rozwiązania” – gromadzenie Żydów i ich wysyłkę do niemieckich obozów zagłady w okupowanej Polsce. Choć po zakończeniu wojny w 1945 roku Eichmann przebywał w amerykańskich obozach jenieckich, nie odkryto jego prawdziwej tożsamości – podaje Onet. 

https://stanwiedzy.pl/historia/powstanie-warszawskie-niemcy-wspomnienia/

Źródło zdjęcia:

  • Adolf Eichmann i nowe informacje o złapaniu nazistowskiego zbrodniarza: Wikimedia Commons

One thought on “Jak został złapany Adolf Eichmann? Po 60 latach ujawniono nowe informacje o polowaniu na zbrodniarza

Comments are closed.

Breivik zabił 77 osób, ale właśnie ubiega się o warunkowe zwolnienie z więzienia Previous post Breivik może wyjść na wolność. Ubiega się o zwolnienie warunkowe z więzienia
Nowy wariant koronawirusa. C.1.2 jest zmutowany i niebezpieczny, prawdopodobnie odporny na szczepionki Next post Odkryto nowy wariant koronawirusa. “C.1.2 jest niebezpieczny i najbardziej zmutowany”