Czarna pszczoła w Polsce. - informacje

Czarna pszczoła w Polsce. Nie zabijaj tych owadów!

Czarna pszczoła na terenie Polski to owad niemal legendarny. Wydawało się, że jest to gatunek całkowicie wymarły, ale kolejne osobniki są widywane w naszym kraju. Czy czarne pszczoły są groźne i ich użądlenie może wyrządzić krzywdę? Oto najważniejsze informacje o tych niezwykłych owadach.

Czarna pszczoła (Xylocopa violacea), czyli tak naprawdę zadrzechnia fioletowa, jest największą polską pszczołą (nawet 21-30 mm długości). Wyróżnia ją czarny korpus i ciemnofioletowe skrzydła. W 2002 roku uznano ją w Polsce za gatunek wymarły, ale najwyraźniej powraca do nas na stałe. Prawdopodobnie jej polska populacja odradza się ze względu na ocieplenie klimatu.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek podało, że w 2020 roku zaobserwowano tę niezwykłą pszczołę już dwukrotnie. W roku ubiegłym dostało powiadomienia o 159 nowych stanowiskach zadrzechni, m.in. w Poleskim Parku Narodowym, w Bieszczadach, Wrocławiu, Miechowie i Włoszczowej.

Rzadki przedstawiciel pszczołowatych zniknął z Polski zapewne z braku próchniejących drzew. Wpływ na „wyprowadzkę” miało także pomniejszanie się terenów stepowych w kraju.

Gdzie spotkać czarną pszczołę?

Owady te różnią się od typowych pszczół żyjących w dużych koloniach, ponieważ egzystują samotnie, głównie w spróchniałych pniach, konarach starych drzew lub w resztkach roślinnych. Preferują jednak właśnie martwe pnie lub konary, w których żłobią skomplikowane systemy korytarzy i w nich opiekują się potomstwem – pisze „Polityka”.

Pszczoły pod ochroną

Jeśli spotkacie czarną pszczołę, to pod żadnym pozorem jej NIE ZABIJAJCIE. Jest rzadkością w naszym kraju i obejmuje ją częściowa ochrona gatunkowa.

Czarne pszczoły wyglądają groźnie niczym szerszeń i jeśli będziemy je drażnić, może nastąpić użądlenie. To jednak owady płochliwe i całkowicie niegroźne dla człowieka. Niektóre źródła podają, że czarna pszczoła robi się nerwowa przed deszczem i wtedy lepiej nie wchodzić jej w drogę.

taka ciekawostka – czarna pszczoła 🙂 http://bugguide.net/node/view/133827/

Opublikowany przez Akcja Uratuj Pszczołę Piątek, 28 lutego 2014

Źródło zdjęcia: