Jak wyginęły dinozaury? Nowa teoria naukowców

Jak wyginęły dinozaury? Naukowcy rozwiązali zagadkę

Jak wyginęły dinozaury? Do tej pory mnożyły się na ten temat teorie i hipotezy, a uderzenie asteroidy nie było jedynym scenariuszem branym pod uwagę. Naukowcy ogłosili jednak, że zagadka została rozwiązana. Najnowsze badania przedstawiają wyginięcie dinozaurów w zupełnie innym świetle.

Jak wyginęły dinozaury? Naukowcy z Londynu twierdzą, że rozwiązali zagadkę sprzed 66 milionów lat. Do tej pory podejrzewano, że 10-kilometrowa asteroida, która rozbiła się o Ziemię i stworzyła krater Chicxulub, mogła być główną przyczyną wymierania kredowego, które zabiło ok. 75% roślin i zwierząt. Uderzenie miało unieść w powietrze ogromne ilości pyłu, który blokował dostęp do Słońca i wołał zimny okres na Ziemi. Była to jednak tylko jedna z teorii branych pod uwagę. Wielu naukowców twierdziło, że wymieranie dinozaurów i zabójcze zmiany klimatyczne spowodowała aktywność wulkaniczna w regionie Deccan w Indiach. Istnieje również teoria, że uderzenie asteroidy i wzmożona aktywność wulkaniczna wystąpiły jednocześnie.

Wymieranie kredowe objęło ok. 75 proc. roślin i zwierząt, w tym dinozaurów. Jednak przyczyna katastrofy była zawsze tematem gorącej debaty – pisze „Wirtualna Polska”.

Jak wyginęły dinozaury?
Wymieranie dinozaurów spowodowała asteroida – czy życie na Ziemi ocaliły wybuchy wulkanów?

Czy asteroida zabiła dinozaury?

Nowe badania przyniosły rozwiązanie zagadki. Naukowcy z Londynu dzięki wymodelowaniu ekologicznych efektów różnych scenariuszy wyginięcia, ogłosili, że uderzenie asteroidy to jedyne zdarzenie, które było w stanie spowodować wyginięcie dinozaurów. Uwalniając do atmosfery pyły i gazy, wywołało globalną zimę trwającą dziesięciolecia. Dr Alfio Alessandro Chiarenza z University College London podkreśla, że wybuch wulkanu również miał wówczas miejsce, ale samo uderzenie asteroidy wystarczyło, by spowodować wymieranie dinozaurów.

Co ciekawe, jak wynika z najnowszych badań, wspomniana aktywność wulkaniczna pomogła odbudować się życiu na Ziemi po uderzeniu asteroidy. Ciepło wyzwolone przez erupcje wulkaniczne ocaliło wiele siedlisk, umożliwiając przyszłą ewolucję wielu stworzeń.

Jak wyginęły dinozaury?

Badania londyńskich naukowców wywołały spore kontrowersje. Wiele źródeł uważa je za przekonujące i wiarygodne, choć nie brakuje sceptyków. Profesor paleontologii i geologii z Uniwersytetu Princeton Gerta Keller twierdzi jednak, że najnowsze badania opierają się na zbyt wybiórczym doborze danych.

Wulkaniczne ocieplenie zapewniło przetrwanie i odrodzenie zwierzętom oraz roślinom. Wiele z nich, głównie ssaki i ptaki, po ustabilizowaniu się warunków na Ziemi, zaczęły intensywną ekspansję – podaje Chiarenza. (usatoday.com)

Źródło zdjęcia:

  • Wymieranie dinozaurów spowodowała asteroida – czy życie na Ziemi ocaliły wybuchy wulkanów?: Facebook/Museum of the Rockies
  • Jak wyginęły dinozaury? Nowa teoria naukowców: Pixabay/K. Kliche
Kolczak zbrojny - najbardziej jadowity pająk w Polsce Previous post Jadowite pająki we Wrocławiu. Czy kolczak zbrojny jest groźny?
Wody Minorki i niezwykłe zwierzę. Złowiono istotę, która ma przezroczyste ciało. To nie potwór morski, tylko salpida. Czym są salpy? Next post Złowili niezwykłego „potwora morskiego”. Czym są salpy? [WIDEO]