Eksperymenty naukowe na małpach trwają i są coraz bardziej kontrowersyjne. Czy grozi nam scenariusz jak w filmie „Planeta małp”? Potwierdzono, że naukowcy wykorzystali ludzkie DNA, by wyhodować małpy z większymi mózgami.
Naukowcy posuwają się coraz dalej i przekraczają kolejne granice. Niedawno ogłosili, że stworzyli mysie embriony, z których część aż w 4% składała się z ludzkich komórek. Na tym jednak nie koniec. Badacze z Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics (MPI-CBG) w Dreźnie, wraz z kolegami z Central Institute for Experimental Animals (CIEA) w Kawasaki i Keio Uniwersytetu w Tokio, pochwalili się, że wszczepili płodom marmozet ludzkie DNA, a konkretnie unikalny dla ludzi gen. Spowodowali powiększenie kory nowej w mózgach małp.
Jak podaje „Dziennik Naukowy”, chodzi o gen ARHGAP11B odpowiadający za namnażanie się komórek macierzystych mózgu i jego wzrost. Wcześniej wszczepiano go myszom i fretkom, powodując u nich powiększenie się kory mózgowej. Pod wpływem genu, już na etapie zarodków, intensyfikowana była produkcja komórek neuronalnych.
Małpy i gen ARHGAP11B – marmozety zyskały większe mózgi przez ludzkie DNA
Gen umieszczono w części kory mózgowej marmozet, która odpowiada za zaawansowane czynności poznawcze. Naukowcy chcą w ten sposób dowiedzieć się m.in. jak wspomniany gen wpłynął na rozwój ludzi. Badają w ten sposób w jaki sposób i w którym momencie rozwoju u człowieka rozwinęły się zdolności poznawcze, rozumowanie i język. Chociaż wiadomo, że gen ARHGAP11B powoduje ekspansję kory mózgowej u naczelnych, to wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Spidersweb.pl ocenia, że bez wspomnianego genu, nie wynaleźlibyśmy nawet kamiennych narzędzi.
Małpy i ludzkie geny
Po wszczepieniu małpom ludzkiego DNA, obserwowano ich płody po 101 dniach rozwoju. Podczas analizy w Dreźnie okazało się, że kora mózgowa małp była znacznie powiększona, a powierzchnia mózgu bardziej złożona. Badania ograniczyły się wyłącznie do płodów ze względów etycznych.
Naukowcy z Niemiec i Japonii na czele z Wielandem Huttnerem z Instytutu Maxa Plancka udowodnili, że gen ARHGAP11B powoduje powiększenie kory nowej w mózgu małp. Płynie stąd wniosek, że może on być odpowiedzialny za rozrost kory nowej u człowieka – pisze dzienniknaukowy.pl
Źrodła:
- Dzienniknaukowy.pl/„Z pomocą ludzkich genów naukowcy wyhodowali małpy z większymi mózgami”
- Spider’sWeb/O naszej inteligencji i dominacji nad światem zadecydowała jedna, losowa mutacja
Źródło zdjęcia:
- Małpy i modyfikacja genetyczne – wszczepili zwierzętom ludzkie DNA: Wikimedia Commons/Eurico Zimbres FGEL/UERJ/his file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Brazil license.