Jak określić wiek biologiczny? Nowa metoda i badanie oka

Jak określić wiek biologiczny? Nowa metoda i badanie oka

Czym jest wiek biologiczny człowieka i jak go określić? Metody oceny jak bardzo zużyty jest organizm były do tej pory dość skomplikowane i mało precyzyjne. Jednak naukowcy ogłosili, że jest prosta metoda oceny wieku biologicznego. Odpowiedzią jak szybko tyka nasz zegar biologiczny jest ludzkie oko.

Metryka w dokumentach jest możliwa do oszukania. Biologii jednak nie okłamiemy. Wiek biologiczny człowieka określa stopień zużycia organizmu i nie zawsze pokrywa się z ilością liczbą przeżytych lat. Chociaż z dowodu osobistego wynika, że mamy np. 48 lat, to biologicznie możemy być znacznie starsi lub młodsi.

Co więcej, zużywanie się organizmu to proces, który nie przebiega równomiernie we wszystkich częściach ciała. Przykładowo, wątroba pod wpływem picia alkoholu starzeje się znacznie szybciej. Układ odpornościowy zużywa się szybciej u ludzi, którzy byli leczeni dużymi dawkami lekarstw. Piersi dotknięte nowotworem również starzeją się szybciej, niż reszta ciała. „ZME Science” dodaje, że na szybsze starzenie mają wpływ również uwarunkowanie genetyczne i czynniki środowiskowe.

Jaką godzinę pokazuje twój zegar biologiczny?

Ustalenie wieku biologicznego to skomplikowany proces, który wymaga sprawdzenia wielu parametrów takich jak m.in. ciśnienie tętnicze krwi i poziom cholesterolu. Co więcej, ocena wieku biologicznego nie jest precyzyjna. Badacze z Uniwersytetu Bostońskiego (Boston University School of Medicine) na łamach czasopisma medycznego „Journal of Gerontology: Biological Sciences” ogłosili jednak, że jest znacznie szybszy i skuteczniejszy sposób oceny wieku biologicznego.

Kluczem są białka wchodzące w skład soczewki ludzkiego oka, w których gromadzą się zmiany wywołane przez starzenie się organizmu. Naukowcy nazwali zbiór tych białek „archiwum życia”. Wystarczy sprawdzić zgromadzone w nim dane za pomocą skanera na poziomie molekularnym, co potwierdza dr Lee Goldstein pracujący na Uniwersytecie Bostońskim.

Metoda badania oka jest bezinwazyjna i bezbolesna, a przy tym badanie przeprowadza się bardzo szybko i otrzymujemy precyzyjny wynik. Nowatorski skaner był opracowywany przez prawie 20 lat. Projekt rozpoczęto w 2003 roku, a testy wymagały codziennego zbierania danych i wykonywania pomiarów. „ZME Science” pisze, że wkrótce ruszą testy kliniczne na szeroką skalę, by potwierdzić skuteczność nowej metody i urządzenia.

Focus.pl uspokaja, że wiek biologiczny to nie wyrok i są sposoby na jego obniżenie, np. poprzez zmianę stylu życia. Pomóc mogą takie działania jak zdrowa dieta oraz większa aktywność fizyczna. W przyszłości możliwości będą jeszcze większe, bo jak przewiduje prof. Steve Horvath z Uniwersytetu Kalifornijskiego, ludzie będą odmładzać się za pomocą przeszczepów z komórek macierzystych. Miałyby one zastąpić zużyte komórki w naszych ciałach. Czy to pierwszy krok do nieśmiertelności?

Źródło artykułu: focus.pl/Pokaż mi swoje oko, a powiem ci, jak zużyty jest twój organizm. Nowa metoda oceny wieku biologicznego.

Źródło zdjęcia:

  • Nowa metoda określenia wieku biologicznego: Pixabay/Anja