Długoterminowa prognoza pogody od IMGW. Jaka będzie zima 2021/2022?

Jaka będzie zima 2021/2022? Długoterminowa prognoza pogody IMGW

Jaka będzie zima 2021/2022? Nowa długoterminowa prognoza pogody została właśnie opublikowana przez IMGW. Instytut podkreśla jednak, że udostępniona prognoza ma charakter eksperymentalny. Czy czekają nas białe święta i opady śniegu?

Jaka będzie pogoda w zimie? Jest już dostępna najnowsza długoterminowa prognoza pogody przygotowana przez IMGW. Obejmuje ona listopad, grudzień i styczeń. Wynika z niej, że średnia miesięczna temperatura będzie mieścić się w normie w listopadzie i w grudniu i przekraczać normę dla stycznia 2022. Przykładowo, w Warszawie w listopadzie ma być od 3,5 do 5,3 st. Celsjusza, w grudniu – od -0,4 do 1,5 stopnia, a w styczniu – od -2,6 do -0,3 st.

Długoterminowa prognoza pogody na zimę od IMGW

W Krakowie listopad to 3,8 stopni C., grudzień – od -1 do +1 st., a pierwszy miesiąc nowego roku przywita nas temperaturami w zakresie od -1,8 do -0,4 st. W Gdańsku zaś listopad spędzimy w temperaturach od 4,7 do 5,7 st., grudzień od  1,6 do 2,9 stopni, zaś styczeń to już od -0,7 do 1,6 st. C.

Jeśli chodzi o opady, będą kształtować się w normie w listopadzie i w grudniu, a w styczniu będą powyżej normy.

Prognoza listopada, grudnia i stycznia ze średnią temperaturą powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że nie występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 15 st. C, a prognoza ze średnią „poniżej normy” – np. dni z temperaturą minimalną poniżej -5 st. C- informuje IMGW.

Pogoda w zimie i zjawisko “La Nina”

Jak wynika z prognoz długoterminowych podawanych wcześniej przez portal Fani Pogody, nadchodząca zima będzie podobna do ostatniej, a więc czekają nas okresy z silnym mrozem i spływem arktycznych mas powietrza do naszego regionu, szczególnie w lutym i marcu. Pewne wydaje się, że niecała zima 2021/2022 będzie mroźna, ponieważ mogą pojawić się okresy z dodatnią anomalią temperatury. Za sprawą zjawiska “La Nina” tegoroczna zima może być jednak znacznie chłodniejsza od tych w poprzednich latach. 

Widać jednak, że wir polarny ma tendencję do zapewnienia nam zimy jaką pamiętamy z lat dzieciństwa. W kraju nie zabraknie opadów śniegu, czy ujemnych temperatur powietrza. Mróz okresami może być bardzo silny, choć pobicie rekordów z ubiegłego roku może być trudne – zapowiada portal fanipogody.pl

La Nina to anomalia pogodowa, która polega na na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody.  Występuje we wschodniej części tropikalnego Pacyfiku (szczególnie u wybrzeży Ameryki Południowej). “La Nina” nad Pacyfikiem wpływem na pogodę na całym świecie – do różnych zakątków dociera zimne powietrze. 

Gazeta.pl zwraca uwagę, że długoterminowa prognoza pogody jest obarczona dużą niepewnością z powodu ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk atmosferycznych oraz różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Długoterminowa prognoza pogody od IMGW:

Długoterminowa prognoza pogody od IMGW. Jaka będzie zima 2021/2022?
Długoterminowa prognoza pogody od IMGW. Jaka będzie zima 2021/2022?

Źródło zdjęcia:

  • Długoterminowa prognoza pogody od IMGW. Jaka będzie zima 2021/2022?: IMGW
  • Długoterminowa prognoza pogody od IMGW. Jaka będzie zima 2021/2022?d IMGW. Jaka będzie zima 2021/2022?: Image by Lorri Lang from Pixabay
Czy kawy w kapsułkach są szkodliwe dla zdrowia i środowiska? Jej wynalazca żałuje jej stworzenia Previous post Kawy w kapsułkach są szkodliwe? Ich twórca krytykuje swój wynalazek: “nie wiem czemu ludzie to piją”
Pytanie za milion w programie "Milionerzy". Jacek Iwaszko znał odpowiedź! Next post Jest główna wygrana w programie Milionerzy! Jacek Iwaszko usłyszał pytanie za milion