Prezydent Chin Xi Jinping. Chiny walczą o globalną dominację z USA

Prezydent Xi Jinping chce, by “Chiny decydowały o losach świata”. Mocne przemówienie

Chiny podnoszą się gospodarczo po epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 i zamierzają walczyć o globalną dominację z USA. Prezydent Chin Xi Jinping podczas Szczytu Światowego Forum Ekonomicznego ogłosił, że Chińczycy chcą „odzyskać należą rolę w decydowaniu o losach świata”.

Prezydent Chin Xi Jinping podczas Szczytu Światowego Forum Ekonomicznego mówił o zwalczaniu skutków pandemii. Jak podnieść się po kryzysie? Uważa, że konieczna jest szeroka międzynarodowa współpraca. Podkreślił jednak, że USA nie mogą mieć monopolu na decyzje dotyczące świata. Stwierdził, że nadszedł czas, by “Chiny zyskały należną rolę w decydowaniu o losach świata”. Światowe media oceniły, że Jinping stara się pozycjonować swój kraj jako kluczowy podmiot w nowym ładzie międzynarodowym, podczas gdy USA wciąż mierzą się z koronawirusem.

Chiny i globalna dominacja. Prezydent Chin Xi Jingping ostrzega przed zimną wojną

Zdaniem prezydenta Chin, nadszedł czasy, by “przestał decydować jeden, czy też kilka krajów”. Stany Zjednoczone powinny podzielić się dzieleniem kluczowych dla świata decyzji z innymi krajami, głównie z Chinami. Zapowiedział również, że Chiny będą aktywniej brać udział w zarządzaniu gospodarką światową. Postrzega przy tym wyjątkową rolę grupy G-20.

Zdaniem przywódcy chińskich komunistów, świat powinien otrzymać otwarty handel i przepływ międzynarodowych inwestycji oraz wiedzy naukowej. Co więcej, osiągnięcia naukowe i technologiczne powinny być powszechnie dostępne dla całej ludzkości. Ostrzegł również, że rozwiązaniem nie jest kolejna zimna wojna i rywalizacja między mocarstwami.

Ożywienie światowej gospodarki trapionej pandemią pozostaje niepewne, a świat mierzy się z najgorszą recesją od zakończenia drugiej wojny światowej. Bez prawa i reguł międzynarodowych, stworzonych i uznanych przez globalną społeczność, świat może stoczyć się z powrotem do prawa dżungli, a konsekwencje byłyby druzgocące dla ludzkości – powiedział na wirtualnym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos przywódca Chin Xi Jinping. (RMF FM)

Bill Gates chce dominacji USA na świecie

Czy rzeczywiście Stany Zjednoczone powinny przestać podejmować najważniejsze decyzje dotyczące świata? Z prezydentem Chin na pewno nie zgodziłby się Bill Gates, który jeszcze kilka dni temu zapowiadał globalną katastrofę, której zapobiec ma jedynie Joe Biden i zdecydowane globalne przywództwo USA.

Źródło zdjęcia:

  • Prezydent Chin Xi Jinping. Chiny walczą o globalną dominację z USA: Facebook/习近平 Xi Jinping