Królowa Elżbieta II i testament.. Kto odziedziczy majątek brytyjskiej królowej?

Królowa Elżbieta II – testament. Kto odziedziczy szokujący majątek?

Królowa Elżbieta II nie żyje, organizowany jest już pogrzeb, a rodzina królewska musi zająć się kwestiami spadkowymi. Testament królowej Elżbiety II budzi ogromne emocje, bo monarchini zostawiła po sobie gigantyczny majątek.

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku, a Wielka Brytania pogrążona jest w żałobie i przygotowuje się do pogrzebu w ramach operacji London Bridge. Pałac Buckingham jednocześnie musi zająć się sprawami majątku monarchini. Chociaż rodzina królewska trzyma jej testament w tajemnicy, wiadomo, że brytyjska królowa przez 70 panowania zgromadziła potężny majątek.

Królowa Elżbieta II, testament i majątek. Kto odziedziczy fortunę?

Rodzina królewska od lat dba o to, by testamenty monarchów były objęte ścisłą tajemnicą. Brytyjski polityk Norman Baker ujawnił niedawno, że królewskie testamenty w Wielkiej Brytanii trzymane są w metalowym sejfie za żelazną bramą w Somerset House. Zasada tajemnicy dla wszystkich testamentów królewskich została ustanowiona w 2002 roku podczas tajnej rozprawy sądowej.

Brytyjskie media piszą jednak, co zostawiła po sobie królowa w spadku. Chodzi m.in. o posiadłości, bezcenne dzieła sztuki i farmy wiatrowe. W jej posiadaniu była także jedna z najcenniejszych kolekcji biżuterii na świecie, na którą składa się 98 broszek, 46 naszyjników i 37 bransoletek.

Zgodnie z listą Sunday Times 2022, oszacowano, że 96-letnia królowa Elżbieta II zgromadziła majątek wynoszący 370 milionów funtów, a wiec ok. 426 milionów dolarów. Do tego dochodzi jeszcze olbrzymia fortuna, którą odziedziczyła po swojej matce.

Lokaty bankowe, akcje i obligacje w banku Coutts. Oczywiście fakt co i w jakiej formie królowa inwestowała, jest ścisłą tajemnicą. Potwierdzona informacja to taka, że Elżbieta II zgadza się na inwestycje wyłącznie w te firmy, które nie wywołują kontrowersji. Oprócz tego monarchini była właścicielką prywatnego majątku szacowanego na ponad 300 mln funtów. Na całość dobytku składają się także m.in. liczne dzieła sztuki, luksusowe posiadłości, stajnie z lata tresowanymi końmi – pisze Onet.pl. 

Agencja AFP nieoficjalnie podała, że prywatny majątek królowej zapewne odziedziczy król Karol. Co więcej, zgodnie z brytyjskim prawem, nie obowiązuje go podatek dochodowy. Wiadomo również, że rezydencje, posiadłości królewskie, zbiory sztuki i królewskie archiwa zachowa monarchia jako instytucja.

Jak informuje australijski magazyn “New Idea”, testamenty królewskie są objęte ścisłą tajemnicą i nie zostaną upublicznione – pisze Wirtualna Polska.

Źródło zdjęcia: