WHO i szczepionka na COVID-19. Chcą pieniądzy na program COVAX

Unia Europejska chce dać większe uprawnienia WHO. “Wsparcie finansowe, dostęp do danych”

Unia Europejska i kontrowersyjne plany. Unijni ministrowie chcą, by Światowa Organizacja Zdrowia otrzymała większe uprawnienia w celu walki z pandemią COVID-19. Oznacza to dostęp WHO do wielu danych z krajów członkowskich oraz ogromne wsparcie finansowe.

Unia Europejska chce wzmocnić WHO. Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn zaapelował niedawno na konferencji prasowej, by Światowa Organizacja Zdrowia otrzymała większe wsparcie. Mówił o pomocy politycznej i finansowej. Rozszerzenie uprawnień ma służyć szybszemu pokonaniu pandemii koronawirusa. Zdaniem polityka, WHO powinno otrzymać więcej danych z państw członkowskich.

Światowa Organizacja Zdrowie nie może samotnie nieść ciężaru pandemii – powiedział Jens Spahn. (San Francisco Chronicle)

Niemcy i Francja chcą płacić WHO

Spahn przypomniał, że gdy rozpoczęła się pandemia, eksperci WHO domagali się większej ilości danych i informacji z państw europejskich, ale ich nie otrzymali. Niemiecki polityk zaapelował do krajów należących do UE, by włożyły więcej starań w zbieranie danych potrzebnych Światowej Organizacji Zdrowia. Mówił m.in. o skuteczniejszym sposobie raportowania i informowaniu WHO o sytuacjach kryzysowych.

Jak możemy przeczytać na łamach Eureporter.co, Jens Spahn ogłosił, że „Unia Europejska jest gotowa przejąć główną rolę we wzmacnianiu organizacji, co wymaga pieniędzy”. Parlament Europejski ma przedyskutować zwiększenie uprawnień w listopadzie lub grudniu. Wiadomo już natomiast, że pomysł na pewno będzie wspierać Francja, co potwierdził francuski minister Olivier Véran w Genewie kilka miesięcy temu i zapowiedział przekazanie kilkudziesięciu milionów euro.

Liczne źródła przypominają, że Światowa Organizacja Zdrowia nie może niezależnie badać przebiegu epidemii. Musi mieć na to zgodę rządu danego kraju i polegać na otrzymanych od niego danych. Czy wkrótce się to zmieni?

Globalny program szczepień

Przypominamy, że organizacja nieustannie upomina się o środki finansowe. Rozwija program COVAX, którego celem jest szczepionka na COVID-19 i zaszczepienie 90% populacji. Chociaż szczepionki jeszcze nie ma, organizacja już teraz domaga się od wielu krajów jej zakupu. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia apelują też o pieniądze na globalny program szczepień, gdyż powracają takie choroby jak odra i polio.             

Niemcy to przyjaciele i sojusznicy WHO. Przekażemy 41,4 mln euro na działanie Światowej Organizacji Zdrowia oraz dodatkowe 200 milionów euro na stworzenie strategii walki z pandemią koronawirusa. Przekazaliśmy już 100 mln euro, by wesprzeć organizację – mówił Spahn w lipcu w Genewie. (WHO.int)

Źródło zdjęcia: