Pies wygrał wybory w USA na burmistrza. Buldog francuski Wilbur z Rabbit Hash

Wybory w USA – buldog francuski Wilbur został burmistrzem

Wybory w USA to nie tylko Biden i Trump. W miejscowości Rabbit Hash odbyły się wybory na burmistrza, które znowu wygrał pies. Buldog francuski Wilbur będzie rządził w Kentucky i już rozpoczęła się jego wielka kariera medialna.

Wybory w USA wciąż nie są rozstrzygnięte, chociaż Biden już zapowiada pierwszą decyzję jako prezydent Stanów Zjedoczonych. Tymczasem wybory na burmistrza w miejscowości Rabbit Hash w stanie Kentucky wygrał 6-miesięczny buldog francuski Wilbur. Mieszka tam tylko 500 osób, a psiak zdobył 13 tysięcy głosów. Nie jest to jednak oszustwo wyborcze.

Wybory w USA. Pies został burmistrzem – najbardziej wyszczekany amerykański polityk?

Buldog francuski Wilbur to nie pierwszy czworonóg na stanowisku burmistrza w Rabbit Hash. Jego poprzednicy to m.in. czarny labrador o imieniu Junior, border collie Lucy Lou oraz pitbull Brynn.

Beagle Jack Rabbit i golden retriever Poppy zostały pokonane przez Wilbura, ale mogą liczyć na polityczną karierę. Będą ambasadorami Rabbit Hash. Ambasador Lady Stone, border collie, pozostanie na swoim obecnym stanowisku.

Miasteczko Rabbit Hash położone jest nad rzeką Ohio i liczy niecałe 500 mieszkańców. Figuruje w Krajowym Rejestrze Miejsc Historycznych, częściowo ze względu na bardzo stary sklep wielobranżowy, zbudowany ok. 1831 roku/

Rabbit Hash i wybory na burmistrza

Jak przypomina Focus, miejscowość Rabbit Hash nigdy nie miała ludzkiego burmistrza. W latach 90. zaproponowano, by to stanowisko piastowały zwierzęta i nie muszą być to jedynie psy lub koty. Co więcej, w trakcie głosowania na burmistrza, nie są stosowane karty wyborcze, a zamiast tego zbierane są fundusze na miejscowe towarzystwo historyczne.

Psia demokracja w USA

Buldog francuski Wilbur zdobył największą liczbę głosów, a właściwie najwyższą kwotę na towarzystwo historyczne. A jednak, wybory w USA wygrywa się pieniędzmi…

Rzeczniczka i szefowa sztabu wyborczego Wilbura, a także jego opiekunka, Amy Noland powiadomiła na Facebooku, że pies już objął stanowisko i „udzielił wielu wywiadów,  jest głaskany i drapany”.

Mayor Wilbur here! I got to meet so many lovely people in the last 24 hours..and I can’t wait to meet so many more. I am…

Opublikowany przez Mayor Wilbur of Rabbit Hash KY Środa, 4 listopada 2020

W tym roku oddano aż 23 tysiące głosów, czyli wpłacono 23 tysiące dolarów, z czego rekordowa jak dotąd suma – 13 tysięcy – została przekazana jako „głosy” na Wilbura- informuje Focus.pl

Buldogi francuskie w USA – zbyt popularna rasa?

Jak podaje NBC News, Noland została opiekunką Wilbura 4 lata temu, gdy adoptowała go ze schroniska. Zdziwiło ją, że rasowy pies zarejestrowany przez American Kennel Club, trafił do takiego miejsca. Dowiedziała się wówczas, że buldogi francuskie są jednymi z najczęściej kupowanych psów rasowych w USA. Jednocześnie wiele zakupów kończy się oddaniem zwierzęcia do schroniska.

Źródło zdjęcia: