WHO i szczepionka na COVID-19. Chcą pieniądzy na program COVAX

Joe Biden – jest już pierwsza decyzja nowego prezydenta USA. Zaczyna walkę z koronawirusem

Joe Biden i Kamala Harris wygrali wybory w USA, chociaż Donald Trump będzie jeszcze walczył i wskazuje na oszustwa wyborcze. Oficjalnie nowy przywódca Stanów Zjednoczonych nie został jeszcze zaprzysiężony, ale jest już pierwsza decyzja prezydenta Bidena.

Wybory w USA, chociaż podano wyniki głosowania powszechnego, jeszcze się nie zakończyły. Zwycięstwo Joe Bidena musi jeszcze potwierdzić Rada Elektorów w grudniu, nowy prezydent musi jeszcze zostać zaprzysiężony, a do tego Donald Trump zapowiada kroki prawne i donosi o oszustwach wyborczych. Tymczasem Joe Biden już czuje się prezydentem i zaczyna spełniać obietnice wyborcze. Wiemy już, jaka będzie pierwsza decyzja nowego prezydenta.

Wybory w USA i pierwsza decyzja Bidena

Koronawirus w USA szaleje jak wściekły, liczba zakażonych i zgonów rośnie każdego dnia w przerażającym tempie. Od kilku dni odnotowuje się ponad 100 tys. nowych przypadków COVID-19 na dobę. Prezydent Joe Biden, chociaż wciąż nim oficjalnie nie jest, zapowiada, że powstanie specjalna grupa zadaniowa ds. koronawirusa (12-person coronavirus-task force).

CNN i Bloomberg podają, że nowy prezydent USA w poniedziałek oficjalnie ogłosi powstanie specjalnej grupy mającej pokonać COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Wiadomo już, że na jej czele  staną Vivek Murthy, David Kessler i dr. Marcella Nunez-Smith.

Koronawirus w USA – Biden chce być bohaterem?

Jakie będą zadania tej grupy? Przede wszystkim, ma uświadomić społeczeństwu jak ważna i pilna jest walka z epidemią koronawirusa. W ramach jej działań, Biden i Harris będą codziennie zwoływać konferencje prasowe, na których będzie przedstawiana aktualna sytuacja epidemiczna w USA. Warto przypomnieć, iż w czasie kampanii wyborczej Biden zapowiadał, że jako prezydent USA „będzie traktował COVID-19 poważnie”.

Lewicowa polityk Alexandria Ocasio-Cortez przewiduje, że Biden po zdobyciu Białego Domu, postara się jak najszybciej “zrobić coś dużego i historycznego”, więc na jego celowniku znajdzie się właśnie epidemia koronawirusa w USA. W kwestii COVID-19, Biden zapowiedział też bliską współpracę z WHO, z której Trump się wycofał. Chce też wspierać finansowo program COVAX, mający na celu stworzenie szczepionki na koronawirusa, by zaszczepić nawet 95% populacji. Obiecał już w czasie kampanii wyborczej, że każdy Amerykanin otrzyma darmową szczepionkę na COVID-19, nawet jeśli nie jest ubezpieczony.

Źródło zdjęcia: