Facebook rozwija interfejsy neuronowe i czytanie w myślach. Czy na pewno nie chodzi o lepiej dopasowane reklamy na Facebooku?

Facebook rozwija czytanie w myślach. Wyciekła treść rozmów

Facebook chce czytać na w myślach, wykorzystując do tego interfejsy neuronowe. Jaki jednak naprawdę cel ma czytanie w myślach przez portal społecznościowy? Okazuje się, że nie chodzi o lepiej dopasowane reklamy na Facebooku, a podobno o lepsze kontrolowanie oprogramowania przez użytkowników.

Facebook chce wprowadzić czytanie w myślach. Jak czytamy na portalu BuzzFeed News, do sieci wyciekło nagranie audio ze spotkania firmowego, w którym brał udział dyrektor ds. technologii Facebooka Mike Schroepfer. Zwrócił uwagę na ostatnie postępy w dziedzinie technologii interfejsów neuronowych Facebooka. Nie chodzi jednak o dopasowanie reklam do użytkownika i poznanie naszych tajemnic poprzez dane osobowe zebrane wprost z naszych głów i myśli.

Facebook i interfejsy neuronowe – czytanie w myślach w internecie

Schroepfer poprzez rozwijanie interfejsów neuronowych chce, by użytkownicy Facebooka mogli kontrolować oprogramowanie zdalnie. Możliwe byłoby np. pisanie poprzez myśli lub granie w gry bezdotykowo.

Musimy to rozwijać odpowiedzialnie, aby zdobyć zaufanie i prawo do dalszej pracy nad tym. To konieczne, żebyśmy przeprowadzili to dobrze, aby ludzie na całym świecie mieli dostęp do tych wszystkich niesamowitych technologii bez doświadczania minusów – powiedział Schroepfer (tech.wp.pl).

To, że FB rozwija czytanie w myślach, nie jest tajemnicą. Już w 2017 roku ogłosił, że pracuje nad interfejsem, który miałby “czytać myśli”. Zapowiedziano wówczas, że powstanie interfejs „mózg-komputer”, a we wrześniu 2019 roku zakupiono startup CTRL-Labs, zajmujący się tego typu technologią.

Wszczepy z Cyberpunk 2077 stają się faktem

Wizje science-fiction rodem z gry „Cyberpunk 2077” i „Crysis” oraz filmu „Matrix” stają się rzeczywistością. Co ciekawe, nie tylko Facebook chce podłączyć ludzki mózg do komputera. Elon Musk i jego firma Neuralink zapowiadają, że w niedalekiej przyszłości powstanie pierwszy w pełni funkcjonalny interfejs mózg-komputer. Finalnym celem jest połączenie ludzkiego mózgu z komputerem, chmurami obliczeniowymi i sztuczną inteligencją, by m.in. zyskać nadludzkie zdolności. Przykładowo, jeśli zechcemy nauczyć się języka obcego, wystarczy wgrać do mózgu odpowiednie oprogramowanie.

Co więcej, naukowcy stworzyli specjalny jedwabny dysk twardy, który chcą wszczepić do ludzkiego ciała niczym wszczepy z Cyberpunk 2077. Naukowcy podkreślają, że jedwab jest materiałem organicznym, więc łączy się z systemami biologicznymi i biomarkerami we krwi. Wkrótce mają rozpocząć się testy i prace nad zaimplementowaniem takiego dysku do żywego organizmu.

Źródło zdjęcia: