Rosja i sztuczna inteligencja - uzbrojenie i amunicja nowej generacji

Sztuczna inteligencja rozwijana w Rosji. Powstaje “inteligentna amunicja”

Sztuczna inteligencja to przyszłość wojen i przemysłu zbrojeniowego? Rosyjska armia zamierza wykorzystać na polu bitwy algorytmy AI i powstanie „inteligentna amunicja nowej generacji” od firmy Rostec. Nie oznacza to jednak, że spełniają się mroczne wizje z filmu “Terminator”. Usprawnienie sztucznej inteligencji ma głównie zwiększyć odporność systemów na zakłócenia.

Sztuczna inteligencja w rękach wojska to od dawna nie jedynie science fiction. Armia USA i Lockheed Martin stawiają na autonomiczne okręty, Wielka Brytania zapowiada armię robotów, a Rosja chce wykorzystywać inteligentne pociski nowej generacji. Liczne źródła przypominają, że taka amunicja jest rozwijana od dawna, ale do tej pory traciła na sile z powodu podatności na elektroniczne środki walki elektronicznej. Na obszarach, gdzie występowały zakłócenia radiowe, okazywała się nieskuteczna. Nowoczesna broń, wykorzystująca algorytmy AI, ma być sterowana elektronicznie i odporna na wszelkie zakłócenia, a przy tym niezwykle precyzyjna.

Sztuczna inteligencja i amunicja nowej generacji

Nowoczesne pociski i rakiety uzbrojone w ulepszone systemy i sztuczną inteligencję wyprodukuje państwowy koncern zbrojeniowy Rostec. Bekkhan Ozdoev, dyrektor przemysłowy Rostec State Corporation. Zapewnia, że amunicja nowej generacji z funkcją sztucznej inteligencji to “najskuteczniejszy środek rażenia dostępny na współczesnym polu walki”. Co więcej, specjalny system będzie dostarczał operatorom dokładnych informacji na temat celu.

Jak czytamy na łamach The National Interest, nowe systemy i sztuczna inteligencja  rozwijane są w Novosibirsk Research Institute of Electronic Devices. Rostec już chwali się, że sztuczna inteligencja wzbogacona o nowe oprogramowanie, przewyższa dotychczas znane odpowiedniki, nie tylko rosyjskie. Będą wykorzystywane zarówno do obrony, jak i działań ofensywnych. Media ujawniają, że rosyjska armia chce rozwijać sztuczną inteligencję również do obrony przed elektronicznymi atakami, a także zaimplementować ją do autonomicznych dronów bojowych.

Amunicja nowej generacji, wspomagana sztuczną inteligencją, to najefektywniejsze narzędzie zniszczenia na współczesnym polu bitwy – podaje TASS.

Sztuczna inteligencja i rosyjska armia

To nie pierwszy raz, gdy Rosja zapowiada, że AI zostanie wykorzystane w jej armii. Niedawno ogłoszono, że wieloletnie prace nad nową bronią zakończyły się podobno sukcesem i myśliwce Su-57 będą kontrolowane przesz sztuczną inteligencję. RIA Novosti podaje, że przeprowadzono już pierwsze testy nowej broni, a sztuczna inteligencja sterowała samolotem bez udziału człowieka, wykonując szereg zadań. Pilot co prawda znajdował się na pokładzie myśliwca, ale kontrolował jedynie poprawne działanie systemów.

Źródło zdjęcia: