Gągoł czyli niezwykła polska kaczka.Ten śpiew zapada w pamięć

Gągoł, czyli kwicząca kaczka. Tego dźwięku nie da się zapomnieć [WIDEO]

Ptaki w Polsce lubią zaskakiwać, czego doskonałym przykładem jest gągoł. Wydaje z siebie charakterystyczny śpiew i dźwięki, których nie da się zapomnieć. To jedyna kwicząca kaczka w naszym kraju i do tego mieszkająca w dziuplach.

Gągoł (Bucephala clangula, common goldeneye) to niezwykła kaczka. Choć ten czarno-biały ptak jest związany z wodą, to jak podają Lasy Państwowe, gnieździ się również w skrzynkach lęgowych kilka metrów nad ziemią. Spotykany jest również w dziuplach drzew. Ptaki muszą jednak być czujne, ponieważ w dziuplach mogą czyhać na nie sowy, kuny i wiewiórki. Jak opisują źródła, samica rok wcześniej szuka odpowiedniej niszy, a dziupla jest doglądana w ramach tzw. wizyt polęgowych. Ptaki mają więc szeroką wiedzę o dziuplastym „rynku mieszkaniowym”. Co ciekawe, w obrębie gatunku gągoły mogą być dla siebie pasożytami gniazdowymi.

Śpiew ptaków i kwicząca kaczka

Jak brzmi samiec tego niezwykłego ptaka? Gdy leci, wydaje z siebie charakterystyczny wibrujący świst, który powoduje wydłużona wąska pierwsza lotka. To jedyna kaczka, którą można rozpoznać w locie. Wydawany wówczas dźwięk, zwłaszcza przed dorosłe samce, ma także funkcję głosu kontaktową.

Gągoły wydają również niezwykły dźwięk w czasie toków w marcu i kwietniu. Para zbliża się do siebie na wodzie, a wówczas samiec gągoła zarzuca gwałtownie i efektownie głowę do tyłu. Wydaje przy tym głośny i ostry kwik.

Kwik, jakby wolne działanie migawki w starym aparacie i mocne uderzenie nóg o wodę rozbryzgując ją wokół. Pomiędzy tymi odgłosami i ruchami słychać cichy terkot – piszą Lasy Państwowe na Facebooku.

Gągoły czyli polskie ptaki pod ochroną

Gągoł wydaje się dość niepozorny, bo jego długość ciała nie przekracza 50 centymetrów i jest mniejszy od krzyżówki. Można go jednak łatwo poznać, bo jak opisuje portal ptaki.info.pl, na zielono połyskującej głowie ma białą owalną plamą u nasady dzioba. 

Można go spotkać na całym niżowym obszarze kraju, najliczniej na zachodzie i północy kraju. Jest to jednak bardzo nieliczny ptak lęgowy, dlatego wymieniono go w Dyrektywie ptasiej i jest pod ochroną. Populacja gągoła w Polsce jest szacowana na ok. 4 000 par lęgowych.

Jest zagrożony utratą siedlisk lęgowych w wyniku wycinania starych dziuplastych drzewostanów i osuszania śródleśnych bagienek i zbiorników wodnych – pisze portal ptaki.info.pl

Źródło zdjęcia:

  • Koty – zaskakujące ciekawostki i informacje: Pexels from Pixabay
  • Kleszcz na skórze i ugryzienie: Facebook/Centrum Medyczne Luxmed
  • Gdzie się podziały komary w tym roku?: Pixabay/272447
  • Gągoł czyli niezwykła polska kaczka.Ten śpiew zapada w pamięć: Facebook/Lasy Państwowe
Anna Zuch i neuroborelioza - Lena z 19+ walczy z chorobą Previous post Anna Zuch z 19+ chora. Czym jest neuroborelioza?
Syndrom Kesslera i kosmieczne śmieci - czeka nas chaos i blackout? Next post Syndrom Kesslera – kosmiczne śmieci mogą spowodować upadek cywilizacji