Gągoł, czyli kwicząca kaczka. Tego dźwięku nie da się zapomnieć [WIDEO]

Ptaki w Polsce lubią zaskakiwać, czego doskonałym przykładem jest gągoł. Wydaje z siebie charakterystyczny śpiew i dźwięki, których nie da się zapomnieć. To jedyna kwicząca kaczka w naszym kraju i do tego mieszkająca w dziuplach.

Gągoł (Bucephala clangula, common goldeneye) to niezwykła kaczka. Choć ten czarno-biały ptak jest związany z wodą, to jak podają Lasy Państwowe, gnieździ się również w skrzynkach lęgowych kilka metrów nad ziemią. Spotykany jest również w dziuplach drzew. Ptaki muszą jednak być czujne, ponieważ w dziuplach mogą czyhać na nie sowy, kuny i wiewiórki. Jak opisują źródła, samica rok wcześniej szuka odpowiedniej niszy, a dziupla jest doglądana w ramach tzw. wizyt polęgowych. Ptaki mają więc szeroką wiedzę o dziuplastym “rynku mieszkaniowym”. Co ciekawe, w obrębie gatunku gągoły mogą być dla siebie pasożytami gniazdowymi.

Śpiew ptaków i kwicząca kaczka

Jak brzmi samiec tego niezwykłego ptaka? Gdy leci, wydaje z siebie charakterystyczny wibrujący świst, który powoduje wydłużona wąska pierwsza lotka. To jedyna kaczka, którą można rozpoznać w locie. Wydawany wówczas dźwięk, zwłaszcza przed dorosłe samce, ma także funkcję głosu kontaktową.

#Zima tuż… ale, gdy już zacznie ustępować wnet zatokuje #gągoł©Mateusz Matysiak

Opublikowany przez Mateusz Matysiak – Polish Bird Photos Czwartek, 20 listopada 2014

Gągoły wydają również niezwykły dźwięk w czasie toków w marcu i kwietniu. Para zbliża się do siebie na wodzie, a wówczas samiec gągoła zarzuca gwałtownie i efektownie głowę do tyłu. Wydaje przy tym głośny i ostry kwik.

Kwik, jakby wolne działanie migawki w starym aparacie i mocne uderzenie nóg o wodę rozbryzgując ją wokół. Pomiędzy tymi odgłosami i ruchami słychać cichy terkot – piszą Lasy Państwowe na Facebooku.

Gągoły czyli polskie ptaki pod ochroną

Gągoł wydaje się dość niepozorny, bo jego długość ciała nie przekracza 50 centymetrów i jest mniejszy od krzyżówki. Można go jednak łatwo poznać, bo jak opisuje portal ptaki.info.pl, na zielono połyskującej głowie ma białą owalną plamą u nasady dzioba. 

Można go spotkać na całym niżowym obszarze kraju, najliczniej na zachodzie i północy kraju. Jest to jednak bardzo nieliczny ptak lęgowy, dlatego wymieniono go w Dyrektywie ptasiej i jest pod ochroną. Populacja gągoła w Polsce jest szacowana na ok. 4 000 par lęgowych.

Jest zagrożony utratą siedlisk lęgowych w wyniku wycinania starych dziuplastych drzewostanów i osuszania śródleśnych bagienek i zbiorników wodnych – pisze portal ptaki.info.pl

GĄGOŁ #LeśnyBudzik

#LeśnyBudzik na dzień dobry!Gągoł to ten ptak, który choć związany z wodą, może gnieździć się w skrzynkach lęgowych kilka metrów nad ziemią.Gdy samiec gągoła leci, wydaje charakterystyczny świst, który powoduje wydłużona, wąska, pierwsza lotka. Dzięki temu ptaka można rozpoznać po locie, w przeciwieństwie do pozostałuch kaczek. Ten świst ma dodatkowo funkcję dźwięku kontaktowego. W czasie toków, które odbywają się w marci i kwietniu, para zbliza się do siebie na wodzie. Samica rozkłada z szyją przy tafli wody, a samic zarzucają głowę do tyłu gwałtownym ruchem wydając przy tym ostry kwik, jakby wolne działanie migawki w starym aparacie i mocne uderzenie nóg o wodę rozbryzgując ją wokół. Pomiędzy tymi odgłosami i ruchami słychać cichy terkot, jakby .Choć głos gągoła jest specyficzny to niełatwo go zapamiętać. A juz na pewno nie nadaje się na budzik w telefonie. Co myślicie?#codziennaporcjalasu #laszdostawądodużegopokoju #EchaLeśne

Opublikowany przez Lasy Państwowe Wtorek, 6 października 2020

Źródło zdjęcia: