Jak koronawirus zmienił śpiewa ptaków - pasówka białobrewa brzmi bardziej seksownie!

Jak koronawirus zmienił śpiew ptaków? Zaskakujące wyniki badań

Śpiew ptaków i koronawirus. Okazało się, że pandemia COVID-19 i lockdown wywarły spory wpływ na dźwięki wydawane przez ptaki, co potwierdziły badania naukowe. Jak teraz brzmi pasówka białobrewa?

Jak koronawirus i lockdown zmieniły śpiew ptaków? Jak podaje BBC, wydawane przez nie dźwięki brzmią inaczej niż przed wybuchem pandemii COVID-19. Ptasi repertuar zmienił się m.in. dlatego, że zamknięta w domach ludzkość stała się cichsza. Wyniki badań dotyczące śpiewu ptaków w dobie COVID-19 opisano na łamach Nature.

Pandemia i dźwięki ptaków

Ptaki stały się bardziej odważne, gdy na ich terytorium jest mniej ludzi. Przez to w wielu przypadkach muszą głośniej śpiewać, by bronić zajmowanych przez siebie terenów przed konkurentami i uwieść samice. Jednak nie wszystkie ptaki wykorzystały kwarantannę, by zwiększyć głośność. Okazuje się, że m.in. wróble stały się cichsze. Jak wyjaśnia BBC, dostosowały się do cichszego tła, w którym mniej jest ludzkiego hałasu.

Pasówka białobrewa - koronawirus zmienił śpiew ptaków?
Pasówka białobrewa przez COVID-19 zmieniła śpiew i dźwięki

Jak brzmi pasówka białobrewa?

Dr Elizabeth Derryberry  z University of Tennessee in Knoxville w USA od wielu lat bada również jak poziom zanieczyszczenia wpływa na śpiew ptaków. W rozmowie z BBC News potwierdziła, że wiele gatunków brzmi obecnie zupełnie inaczej, niż przed ekspansją koronawirusa. Jej zdaniem w ten sposób możemy zauważyć jak bardzo człowiek wpływa na śpiew ptaków i ich życie, szczególnie w miastach. To również dowód na to jak szybko natura potrafi odżyć, gdy zmniejszy się poziom ingerencji człowieka.

Dr Elizabeth Derryberry od dawna analizuje jak zachowuje się pasówka białobrewa (gatunek ptaka z rodziny pasówek), którą można spotkać w rejonie San Francisco. To dzięki jej obserwacjom dzisiaj możemy porównać jak zmienił się śpiew tego ptaka w ciągu ostatnich miesięcy. Jak wyjaśnia BBC News, okazało się, że samce tego gatunku ptaków podczas lockdownu zaczęły śpiewać w niższych rejestrach i nieco ciszej.

Kiedy wokół zrobiło się ciszej, samce pasówki białobrewej zaczęły brzmieć bardziej seksownie dla innych ptaków – stwierdziła Derryberry.

Wygląda na to, że COVID-19 pozytywnie wpłynął na śpiew ptaków. Szkoda tylko, że globalna gospodarka cienko śpiewa…

Źródło zdjęcia: