Nowy gatunek osy Microgaster godzilla

Nowy gatunek osy. Microgaster godzilla (Godzilla wasp) atakuje pod wodą

Odkryto nowy gatunek osy w Japonii. Microgaster godzilla (Godzilla wasp) to przerażający owad, który z powodzeniem mógłby występować w horrorach. Nie uciekniecie przed niim nawet pod wodę, gdyż potrafi nurkować. Składa w żywych gąsienicach jaja, z których wykluwają się larwy i pożerają żywiciela.

W Japonii został odkryty nowy gatunek osy o nazwie Microgaster godzilla (Godzilla wasp). Zauważono ją po raz pierwszy, gdy nagle wyłoniła się z wody. Wiadomo już, że jej celem są głównie gąsienice wodne, które chowają się wśród glonów i podwodnych roślin. Ta osa potrafi je tam bez problemu zaatakować. W odróżnieniu od innych os, te owady nie czekają aż ofiary wypłyną na powierzchnię, tylko nurkują pod wodę, gdzie potrafią wytrzymać kilka sekund.

Godzilla wasp atakuje pod wodą

Co ciekawe, te osy to pasożyty, które wykorzystują gąsienic jako żywe inkubatory dla swojego potomstwa. Gdy ofiary uciekają na powierzchnię, Microgaster godzilla paraliżuje je i składa w nich jaja, a następnie pozwala wrócić pod wodę. Gąsienica wkrótce staje się żywicielem dla larw.

Godzilla wasp poluje głównie na larwy ćmy. Jak możemy przeczytać na Live Science, Jose Fernandez-Triana z Canadian National Collection of Insects skojarzył wspomniane osy właśnie z filmową Godzillą, która wyłania się z morskiej toni, a jej przeciwnikiem jest potężna Mothra, czyli wielka ćma.

Nowy gatunek osy opisano na łamach Journal of Hymenoptera Research.  Naukowcy zwrócili również uwagę, że zazwyczaj pierwsze taksonomiczne opisy nowych gatunków są sporządzane w oparciu o badania martwych osobników. W przypadku Microgaster godzilla mogli obserwować żywe owady i to od formy larwalnej. Przyglądali się jak dorosłe osobniki składają jaja w żywicielu i następuje rozwój larw. Udało się przeprowadzić taką obserwację po umieszczeniu samicy osy i larwy gąsienicy w akwarium.

Nie jest to pierwszy gatunek os, który nie boi się wody. Do tej pory zostały opisane już dwa gatunki, które nie unikają kontaktu z wodą podczas polowania.

Nowy gatunek osy. Microgaster godzilla (Godzilla wasp) atakuje pod wodą [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

Marmozety i wszczepione ludzkie DNA. Powstały hybrydy małpy i człowieka Previous post Stworzyli hybrydy małpy i człowieka. Wszczepili ludzkie DNA do mózgu marmozety
Kosmiczna turystyka się rozkręca - powstanie kosmiczny hotel Von Braun Station Next post Stworzą kosmiczny hotel Von Braun Station. Sztuczna grawitacja i kosmiczna turystyka [WIDEO]