Cykady wieloletnie w USA. Niezwykłe dźwięki i okres rozwoju

Cykady wieloletnie w USA. Miliony owadów wychodzą spod ziemi raz na 17 lat

Szarańcza zagraża USA? To nie zapowiedź nowego filmu katastroficznego lub horroru klasy B, ale realny scenariusz. Cykady wieloletnie wkrótce zakończą swój 17-letni okres rozwoju i znów skierują się na drzewa oraz pola uprawne.

Szarańcza w USA wkrótce może stać się realnym horrorem. Cykady wieloletnie (17-letnia szarańcza) rozwijają się pod ziemią kilkanaście lat. Entomolodzy ostrzegają, że wkrótce okres rozwoju się zakończy i owady znów wyjdą na powierzchnię. Szacują, że w 15 stanach mogą ich być nawet tryliony. Wszystkie wylęgają się w tym samym czasie jak w zegarku.

Cykady wieloletnie i niezwykły okres rozwoju

Cykady wyglądają groźnie – to kilkucentymetrowe owady o czerwonych oczach. Samce w okresie rozrodu wydają głośny i charakterystyczny dźwięk, który potrafi sięgnąć nawet 100 dB co odpowiada dźwiękom np. kosiarki. Co ciekawe, Bob Dylan, zainspirowany cykadowym koncertem, jaki usłyszał w 1970 roku w lasach koło Princeton, napisał nawet piosenkę “Day of Locusts” (Dzień Szarańczy). Zdarzało się również, że organizatorzy festiwali muzycznych musieli odwoływać imprezy, bo cykady wieloletnie były tak głośne.

Wygląd jest mylący, bo to owad całkowicie niegroźny dla człowieka, chociaż poważnie zagraża drzewom i uprawom. Amerykańskie służby nie są w stanie z nimi walczyć, ponieważ nie da się pokonać pestycydami tak wielkiej plagi bez eksterminacji wszystkiego razem z nimi. Zaleca się zabezpieczenie drzew i pól podczas okresu aktywności godowej tych owadów.

Przesycenie drapieżników i przetrwanie gatunku

Cykady wieloletnie nie obawiają się również drapieżników. Stosują taktykę polegającą na przesyceniu drapieżników, a więc wylęga się ich tak dużo, że mimo strat w liczebności, gatunek i tak przetrwa. Na 100 metrach kwadratowych może przebywać podczas okresu godowego milion osobników.

Po zapłodnieniu każda z samic składają około 600 jaj. Potem, po około sześciu tygodniach od wyjścia na powierzchnię wszystkie owady giną i lasy milkną na kolejne 17 lat. W tym czasie larwy cykad pozostają około 20 cm pod ziemią – podaje tvn24.pl.

Cykady wieloletnie, gdy są pod ziemią, odżywiają się sokami roślin. Czekają na wiosnę i temperaturę przekraczającą ok. 17 stopni Celsjusza. Wówczas rozpocznie się kilkudniowy proces wychodzenia na powierzchnię. Naukowcy nie wiedzą jednak, dlaczego ta plaga szarańczy budzi się akurat co 17 lat. Nie mają pojęcie jakiego mechanizmu owady używają do synchronizacji składania jaj i wylęgu. Znane są także inne gatunki cykad wieloletnich, których cykl życiowy wynosi 7, 13, i 15 lat.

Co ciekawe, nie brakuje smakoszy tych cykad. Jak czytamy na USA Today, niektórzy łapią je zanim utwardzą się ich skorupki, ponieważ wówczas „smakują jak krewetki”.

17 year cicada invasion

Opublikowany przez Julie Schmidt Środa, 6 czerwca 2007

Źródło zdjęcia: