Taszczyn pszczeli brutalnie poluje na pszczoły miodne

Taszczyn pszczeli to owad jak z horroru. Zabija pszczoły w OKRUTNY sposób [WIDEO]

Taszczyn pszczeli to owad jak z horroru określany również jako „wilk pszczeli”. Poluje tylko na pszczoły miodne i zabija je w wyjątkowo brutalny sposób. Ten drapieżnik przypominający osę może okazać się jednak przełomem w medycynie i ratunkiem dla wielu ludzi.

Taszczyn pszczeli (Philanthus triangulum) nie bez powodu nosi również nazwę „wilk pszczeli”. Ten drapieżnik poluje tylko na pszczoły i przed śmiercią zapewnia im tortury jak z horroru. Jak podaje Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, wykrywa je dzięki zmysłom węchu i wzroku. Błyskawicznie atakuje pszczołę, zaciska swoje żuwaczki między jej głową i tułowiem, żądląc ją w zwój nerwowy i powodując paraliż. Ofiara nie może się bronić, bo żądło pszczoły jest nieskuteczne wobec niezwykle wytrzymałego oskórka przeciwnika.

Taszczyn pszczeli, gdy już sparaliżuje pszczołę, wyciska z niej i spija nektar. Jest on dosłownie wygniatany z jej wola i pyszczka. Ofiara trafia następnie do gniazda. Dzięki temu, że jest sparaliżowana, a nie od razu zabijana, dłużej pozostaje świeża. Pszczoły miodne (robotnice) stanowią też pokarm dla larw taszczyna pszczelego. Samica potrzebuje od 3 do 6, natomiast samiec od 1 do  pszczół.

Wilk pszczeli to nie osa!

Taszczyny pszczele to owady samotne, choć spotykane są kolonie liczące kilka tysięcy osobników. Są dość płochliwe i nie atakują bez powodu. Można je spotkać nie tylko na łąkach i ugorach, ale też w pobliżu siedlisk ludzkich, gdzie zakładają gniazda. Często mylone są z osami, chociaż należą do rodziny grzebaczowatych (Sphecidae), a z przodu z przodu głowy znajduje się biała plama w kształcie korony.

Jest to gatunek pospolity i występujący na terenie całej Polski. Ze względu na szkodliwą działalność człowieka (np. użyźnianie  i przekształcanie w użytki rolne) w przyszłości może to być jednak gatunek zagrożony wyginięciem.

Cechą charakterystyczną jest bardzo duża głowa z grubymi i stosunkowo krótkimi czułkami, z przodu 2–3 trójkątne żółto-białe plamy, przybierające kształt korony. Taszczyn jest w przeważającej części żółto-czarny; żółte są odnóża oraz odwłok, który jest przyozdobiony czarnymi paskami. Jedynie potylica jest barwy ciemnoczerwonej bądź brunatnej – opisuje taszczyna Bolimowski Park Krajobrazowy na swojej stronie.

Ten wielkogłowy grzebacz ma niezwykle dobrą pamięć i zawsze odnajduje drogę do gniazda, nawet wybierając nawet nowe i krótsze trasy. Jeśli jednak otoczenie gniazda ulegnie zmianie, owad może się zgubić i już nie wrócić do domu.

Potrzebny szkodnik?

Taszczyn zabija pszczoły, więc w oczach pszczelarzy to niewątpliwie szkodnik i czarny charakter. Warto jednak wspomnieć, że żywiąc się nektarem, również bierze udział w zapylaniu. Naukowcy przewidują również, że badania nad taszczynami pszczelimi pomogą wkrótce w produkcji nowych leków.

Jak opisuje „Wyborcza”, niemieccy naukowcy zbadali jaja taszczyna pszczelego, które wydzielają gaz konserwujący zgromadzone w gnieździe zapasy z pszczół. Okazało się, że jest to tlenek azotu (NO), który w kontakcie z tlenem obecnym w komórkach lęgowych przekształca się w dwutlenek azotu (NO2) i ma właściwości konserwujące

Dzięki niemu wewnątrz komórek panują sterylne warunki i larwy, które wylęgną się z jaja, nie muszą się martwić, że ich pożywienie spleśnieje, co przy sporym cieple i wilgotności, jakie tam panują, byłoby bardzo możliwe – pisze Wyborcza.

Dwutlenek azotu, zwłaszcza w dużych ilościach, jest szkodliwy. Jak więc taszczyny pszczele mogą przetrwać w wypełnionych nim gniazdach? Naukowcy chcą poznać ten sekret, by wykorzystać go w medycynie i pomóc ludziom.

Wilk pszczeli poluje na pszczoły [WIDEO]

Wilk pszczeli buduje gniazdo [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

ESA i PAN stworzą teleskop Ariel - niezwykłe obserwacja kosmosu i egzoplanet Previous post Jak powstają planety? ESA wyśle w kosmos niezwykły teleskop Ariel, a Polacy stworzą kluczowy system
Etiopia, Tigraj i wojna domowa - potworna masara ludności cywilnej Next post Etiopia – dokonali masakry setek cywilów. Nowa wojna w Afryce